czwartek, 13 września 2012

W Palenque archeolodzy odsłonili grobowiec z malowidłami

Oryginalny artykuł: Hallan cámara funeraria con mural casi intacto de los albores de Palenque
Equipo del INAH ingresa a tumba real en Palenque

Meksykański archeolog, Arnoldo González Cruz powiadomił, ze pracownicy Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odsłonili w Palenque komnatę grobową, której ściany pokrywają malowidła. Grobowiec znajduje się niemal w samym sercu Świątyni XX, wznoszącej się na wysokość 18 metrów. O ukrytym tam pomieszczeniu dowiedziano się już w 1999 roku podczas prac prowadzonych przez Merle Greene Robertson i Alfonso Moralesa. Poprzez wykonany w murze otwór, o średnicy zaledwie 10 centymetrów, badacze zdołali wówczas zrobić fotografię jednej z postaci przedstawionych na malowidle ściennym. Jednak prace przerwano i dopiero teraz, po trzynastu latach (dokładnie we wtorek 4 września 2012 roku), udało się archeologom odsunąć ostatnią płytę zasłaniającą dostęp do grobowca.

Komnata grobowa w Świątyni XX (fot. INAH)
Grobowiec ma około 3,40 metra długości, 1,43 metra szerokości i 2,5 metra wysokości. Jego ściany i sufit pokryto czerwonym barwnikiem, którego odmienne odcienie uzyskano z hematytu z domieszkami wapnia w różnej ilości. Na takim tle wymalowano postacie, przypominające wyglądem wymodelowane w stiuku wizerunki osób na ścianach grobowca króla K’inich Janahb Pakal w Świątyni Inskrypcji. Postacie na malowidłach w Świątyni XX mają ozdobione ptasimi piórami nakrycia głowy, okrągłe tarcze i sceptry K’awiil. W najlepszym stanie zachowały się cztery postacie na ścianie zachodniej i cztery na ścianie wschodniej. Na ścianie północnej natomiast znaczna część malowidła uległa zniszczeniu.

Replika grobowca K'inich Janahb Pakal
w Świątyni Inskrypcji w Palenque
(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Wśród darów złożonych w grobie znalazły się: pierścień, wisiorek, około 50-60 dużych jadeitowych paciorków oraz 11 naczyń ceramicznych. Przy wejściu do grobowca znaleziono resztki tkaniny, co jest rzeczą bardzo rzadko spotykaną na ziemiach Majów. Archeolodzy przypuszczają, że przed zapieczętowaniem grobowca, wejście zostało przysłonięte delikatną tkaniną, która niczym kokon chroniła zmarłego, zapewniając mu wieczny sen.

Fragment malowidła pokrywającego ściany grobowca (fot. INAH)
Szczątki zmarłej osoby nie zostały jeszcze dokładnie zbadane i dlatego trudno określić który z władców Palenque został pochowany w Świątyni XX. Archeolodzy uważają, że grobowiec może pochodzić nawet z połowy V wieku i wówczas mógłby należeć do założyciela dynastii, króla K’uk’ Bahlam I. Jednak znaleziona ceramika datowana jest na lata 500-600, co z kolei  wskazywałoby na późniejszego władcę, na przykład królową Ix Yohl Ik’nal. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak cierpliwie czekać na wyniki badań antropologicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz