W Meksyku na stanowisku archeologicznym Tingambato Michoacan odkryto kryptę grobową sprzed ponad tysiąca lat zawierającą szczątki niezidentyfikowanej osoby oraz 19 tysięcy zielonych koralików, muszli oraz ludzkich kości. Według INAH (Narodowego Instytutu Antropologii i Historii) architektoniczna złożoność komory grobowej i bogactwo pochówku (z okresu klasycznego 200-900 n.e.) wskazują na to, że szczątki należą do wysokiej rangą osoby ze starożytnej metropolii Tingambato.
Jest to drugi pochówek po Grobie I odkrytym w 1979 przez archeologa Romana Piña Chana. Zdaniem specjalistów ten grobowiec różni się od pierwszego bardziej złożoną budową ścian, przyporami sufitu i sztukaterią. Sufit komory został zrobiony z piaskowca, z długich i wąskich kamieni, ułożonych jeden na drugim przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i zlepionych błotem, natomiast ściany są pokryte sztukaterią z włókien roślinnych.
Komora przypomina stylistycznie inne pochówki z tego regionu, takie jak grobowce szybowe czy groby z El Opeño, budowane w okresie preklasycznym (300-200 p.n.e.) i później w okresie klasycznym (400-600 n.e.). Archeolog Melchor Cruz, koordynator wykopalisk w Tingambato, poinformował, że cechy dominujące w Grobowcu II i bogactwo pochówku wskazują na to, że Tingambato odgrywało ogromną rolę w prelatynoskiej historii tego regionu, być może w okresie klasycznym było mezoamerykańską stolicą dzisiejszego regionu Michoacan.
Zdaniem Melchora Cruza ilość koralików z muszli znalezionych w komorze sugeruje możliwość bliskich kontaktów między starożytnym Tingambato a innym miastami na wybrzeżu. Pokazuje również, że miasto mogło być punktem strategicznym na szlaku handlowym do Cuenca de Patzcuaro. "Grobowiec zawiera komplet akcesoriów: znaleźliśmy setki prostokątnych i kwadratowych, rzeźbionych paciorków, muszle ślimaków o wielkości od 2 do 8 mm. Niektóre z tych materiałów prawdopodobnie tworzyły biżuterię, która pokrywała klatkę piersiową i ramiona. Pod szczątkami znaleźliśmy warstwę piaskowca, tworzącą podłogę komory grobowej."
Tingambato (fot. Wikimedia Commons) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz