środa, 12 września 2012

Miasta Majów: Hochob (stan Campeche, Meksyk)

Ruiny Hochob odwiedził po raz pierwszy w 1895 roku austriacki fotograf Teobert Maler. Nazwa miasta oznacza „miejsce kolb kukurydzy” i była używana przez mieszkańców Jukatanu od końca XIX wieku, a dawne majańskie budowle wykorzystywano jako spichlerze.

Miasto wzniesiono na szczycie wzgórza około roku 300. W ciągu ośmiuset lat powstawały tu zarówno budynki o charakterze religijnym, jak i rezydencjalnym, skupione wokół trzech placów. W latach 850–1000 Hochob przeżywało okres największego rozkwitu, choć przypuszczalnie nie było w pełni  niezależnym ośrodkiem, pozostając pod wpływem znacznie większego i silniejszego Santa Rosa Xtampak. Po roku 1100 Hochob zostało opuszczone.

Plac Główny w Hochob
Centralną część miasta stanowi Plac Główny, otoczony z czterech stron różnymi konstrukcjami. Od północy przylega do placu Budowla II stanowiąca wspaniały przykład świątyni w stylu Chenes. Jej fasada została podzielona na trzy części. W centrum widzimy wejście w formie paszczy wielkiego maszkarona, symbolizującego boga Itzamnaaj, a po bokach pojawiają się ukazane z profilu głowy węży.


Budowla II
Dach świątyni zdobiło niegdyś kamienne zwieńczenie z rzeźbami, przedstawiającymi najprawdopodobniej miejscowych władców. Relacja Malera wspomina o trzynastu postaciach, z których do dzisiaj niemal nic się nie zachowało. Główna komnata wewnętrzna miała sklepienia łukowe i ławy. Przed Budowlą II stoi czworokątny ołtarz, na którym Majowie składali bogom ofiary i palili kadzidła.

Fragmenty kamiennej mozaiki na Budowli II
Kamienne maski na Budowli I
Stronę wschodnią placu zamyka Budowla I. Niegdyś przypominała ona stylem Budowlę II, choć różniła się detalami i przypuszczalnie była ozdobiona maszkaronami boga deszczu. Obecnie możemy zobaczyć jedynie dolną część konstrukcji. Jako wejście do budynku służy mała platforma, stanowiąca pozostałość po masce boga Itzamnaaj.

Budowla I
Południowo-zachodnią część placu zajmuje Budowla III z charakterystycznymi dla stylu Río Bec symulowanymi schodami, prowadzącymi do wzniesionej na szczycie niewielkiej świątyni z ażurowym zwieńczeniem dachu.

Budowla III
Po lewej stronie natomiast mamy cztery budowle, prawdopodobnie o charakterze mieszkalnym, z wewnętrznymi pomieszczeniami wyposażonymi w kamienne ławy.

Jedna z kamiennych ław w budowli o charakterze mieszkalnym
Na terenie Hochob znajduje się kilka sztucznych zbiorników, tzw. chultunów, które ze względu na brak rzek i jezior w tym rejonie, były niezbędne do gromadzenia wody deszczowej.

Jeden z chultunów na terenie Hochob

Zobacz także: Miasta Majów: Santa Rosa Xtampak (stan Campeche, Meksyk)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz