Santa Rosa Xtampak znalazła się na trasie wędrówki dwóch wielkich podróżników, Johna Lloyda Stephensa i Fryderyka Catherwooda, w 1843 roku. Miejscowa ludność określała wówczas te ruiny jedynie słowem xlabpak (stare mury), gdyż nie zachowały się żadne informacje na temat oryginalnej nazwy miasta. Ruiny leżały w pobliżu rancza Santa Rosa. Kiedy pod koniec XIX wieku dotarł na te ziemie Teobert Maler, nazwał miasto Xlabpak de Santa Rosa. Potem na jakiś czas zapomniano o tym ośrodku Majów i dopiero w 1936 roku uczeni z Carnegie Institute w Waszyngtonie zmienili nazwę miasta na Santa Rosa Xtampak.
Początki miasta sięgają 400 roku p.n.e. Majowie zasiedlili tutaj naturalne wzniesienie o wysokości 35–40 metrów. Wierzchołek wzgórza został wyrównany i otoczony opadającymi tarasami przeznaczonymi na uprawy. Miasto rozrastało się przez 850 lat, osiągając apogeum rozwoju w latach 550–950. Zostało wspaniale zaplanowane i ozdobione, a przyczyniło się do tego niewątpliwie szczególne położenie miasta: leżało ono w miejscu, gdzie oddziaływały na siebie style architektoniczne Chenes i Puuc. Dzięki temu w Santa Rosa Xtampak znajdujemy wspaniałe zabytki wykazujące cechy typowe dla każdego z tych stylów. Jednocześnie takie usytuowanie miasta – w miejscu skrzyżowania dróg – zadecydowało o jego znaczeniu politycznym i gospodarczym.
Centrum miasta tworzy szereg połączonych ze sobą placów i dziedzińców. Po stronie północnej wznosi się Pałac, jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli w stylu Chenes.
Pałac w Santa Rosa Xtampak |
Pałac ma trzy poziomy, na których zbudowano w sumie aż 44 komnaty (27 – na pierwszym poziomie, 12 – na drugim poziomie i 5 – na trzecim), dostęp do których zapewniały wewnętrzne schody. Poza tym, podczas prac archeologicznych, odkryto jeszcze schody zewnętrzne łączące poszczególne platformy. Ta skomplikowana konstrukcja mieszkalna została zaplanowana i zbudowana ze wszystkimi detalami w stosunkowo krótkim czasie.
Na szczycie Pałacu zachowała się świątynia z fasadą zoomorficzną i pozostałościami dawnego ozdobnego zwieńczenia dachu.
Pałac - widok od frontu |
Wschodnia strona budowli miała trzy poziomy i trzy komnaty.
Wschodnia strona Pałacu |
Płyta z wizerunkiem boga K'awiil z komnaty Pałacu w Santa Rosa Xtampak (Muzeum w Baluarte de la Soledad w mieście Campeche) |
Budowla z Paszczą Węża |
Kamienne cielsko węża na tyłach budowli |
Budowle w kompleksie EL Cuartel (Kwatera) |
Największą konstrukcją w Santa Rosa Xtampak było Wzgórze Gwiazdy, potężnych rozmiarów platforma ze schodami, na której musiało znajdować się co najmniej dziesięć budynków. To właśnie tutaj archeolodzy odnaleźli osiem stel, zarówno gładkich, jak i rzeźbionych. Santa Rosa Xtampak była jednym z nielicznych miast zbudowanych w stylu Chenes, w którym wznoszono stele.
Wzgórze Gwiazdy |
Stela 9 wzniesiona w 768 r. n.e. przez jednego z władców Santa Rosa Xtampak (Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz