środa, 8 sierpnia 2012

Aztecki pochówek i “święte” drzewo w Tenochtitlan

Oryginalny artykuł: Five hundred year old Mexica burial and "sacred" tree found by Mexican archaeologists. Art Daily 7.08.2012
Pokaz zdjęć i wideo: HALLAN ENTIERRO Y RESTOS DE ÁRBOL 'SAGRADO'. INAH 6.08.2012 (czerwona ikonka pod zdjęciem)

W historycznym centrum miasta Meksyk, w pobliżu Wielkiej Piramidy Tenochtitlan specjaliści z INAH (Narodowego Instytutu Historii i Antropologii) znaleźli 500-letni pochówek z kompletnym szkieletem ludzkim, otoczonym ponad tysiącem kości należących do dzieci, nastolatków i dorosłych. Zdaniem archeologa Raula Barrera Rodrígueza jest to unikalne znalezisko, ponieważ jest to pierwszy pochówek, gdzie główny szkielet jest otoczony szczątkami osób w różnym wieku. 

Znaleziono także okrągły budynek z wulkanicznej skały zwanej tezontle, zawierający pień, który - sądząc po jego lokalizacji - może pochodzić z jednego ze świętych drzew, związanych ze świątynią Huitzilopochtli. Biorąc pod uwagę okrągłą platformę, znalezioną w 2011, budynek może być jednym z pięciu cucuauhxicalco (budynków ceremonialnych) w świętej dzielnicy Tenochtitlan. 

Pochówek został odkryty około 5 metrów pod poziomem ulicy, pod warstwą bazaltowego piaskowca, która została zidentyfikowana jako piąty etap budowy Wielkiej Świątyni, czyli lata 1481-1486, dlatego specjaliści uważają, że szczątki pochodzą z tego samego okresu. 

Kości zostały złożone bezpośrednio na ziemi, przy czym kompletny szkielet został znaleziony w zachodniej części grobu o wymiarach 1,9 x 0,65 m. Zdaniem antropolog Perli Ruiz należy on do młodej kobiety, co zostało ustalone na podstawie badań kształtu czaszki i miednicy. Zidentyfikowano 1789 kości, a tym 10 czaszek - 3 należące do dzieci i 7 do dorosłych. Znaleziono również kręgi i mostki, być może ze śladami nacięć. Sądząc po stanie kości badacze uważają, że zostały one ekshumowane i pochowane ponownie. Zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom, które pomogą określić, do ilu osób należały, jakiej płci i w jakim wieku, czy chorowali i czym się zajmowali za życia.

Aztecka świątynia Templo Mayor otoczona kolonialnymi, hiszpańskimi budynkami, obecnie w sercu meksykańskiej stolicy (fot. Boguchwała Tuszyńska)

Rekonstrukcja starożytnego Tenochtitlan: Templo Mayor z tyłu po środku. Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk (fot. Wikimedia Commons)
--------------------
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz