czwartek, 23 sierpnia 2012

Inkaska mumia z gruźlicą

Oryginalny artykuł: Inca Mummy: 'Maiden' Had Lung Infection When Sacrificed. Huffington Post 26.07.2012
Galeria zdjęć: Inca Child Mummies. Live Science 25.07.2012

Mumia 15-letniej inkaskiej dziewczynki, złożonej w ofierze 500 lat temu, ujawnia swoje sekrety: w chwili śmierci nastolatka cierpiała na bakteryjną infekcję płuc.

Badacze przeanalizowali proteiny tkankowe tej oraz drugiej mumii należącej do dziecka, które zginęło w tym samym czasie, ponieważ próbki białek są mniej podatne na zanieczyszczenie niż próbki DNA. Według Angelique Corthals, antropolog śledczej z City University of New York, proteiny pokazują, co organizm produkował w chwili pobrania próbki lub w chwili śmierci. W szczególności białka pokazują, czy system odpornościowy został aktywowany do zwalczania jakiejś choroby.

Tkanina inkaska, w jaką mogła być owinięta mumia (Muzeum Ameryki w Madrycie)


Corthals i jej współpracownicy pobrali wymazy z ust dwóch inkaskich mumii - 7-letniego chłopca i 15-letniej dziewczynki oraz próbki z zakrwawionej odzieży chłopca. Odkryte w 1999 mumie dwójki dzieci zostały niegdyś złożone w ofierze i pochowane na szczycie wulkanu Llullaillaco (6739 m n.p.m.) na granicy Argentyny i Chile. Po śmierci niska temperatura w naturalny sposób zachowała ich ciała. Archeologowie znaleźli także trzecią mumię, należącą do 6-letniej dziewczynki, ale ponieważ została ona rażona piorunem, co mogłoby zafałszować wyniki, nie pobrano z niej próbek. Wszystkie trzy mumie z Llullaillaco znajdują się w Muzeum Archeologii Wysokogórskiej w argentyńskim mieście Salta.

Wcześniejsze badania wykazały, że chłopiec i dziewczynka byli "tuczeni" przed złożeniem w ofierze: normalnie jedli typową, wiejską strawę, czyli ziemniaki i inne pospolite warzywa, natomiast przez ostatni rok życia otrzymywali ekskluzywne produkty takie jak kukurydza i suszone mięso lamy.

Okazało się, że 15-latka cierpiała na przewlekłe zakażenie układu oddechowego. Badania rentgenowskie mumii również pokazały ślady infekcji, a badania DNA potwierdziły, że w krwi dziewczynki znajdowała się bakteria Mycobacterium, powodująca infekcje górnych dróg oddechowych i gruźlicę. Modele statystyczne wskazują, że jest to bakteria z grupy wywołującej gruźlicę, ale dokładny szczep nie jest znany, prawdopodobnie dlatego, że jego DNA nie zostało jeszcze zsekwencjonowane.

Chłopiec z Llullaillaco nie miał objawów choroby ani bakterii chorobotwórczych.

Czytaj też: Badania kolejnej mumii z Llullaillaco

Oraz: 1200-letni grobowiec kultury Sican - Grób ostatniego inkaskiego władcy - Magiczne dźwięki w starożytnym Peru - Pachacamac - inkaskie Lourdes - Zmiany klimatyczne a postęp społeczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz