piątek, 20 września 2013

Ruiny Inków w prowincji Nazca (Peru)

Oryginalny artykuł: Archaeologists discover Inca ruins in Nasca, Peru

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie stanowiska Paredones, w prowincji Nazca (Peru), archeolodzy odkryli kamienne mury wzniesione w stylu typowym dla Inków. Do tej pory na peruwiańskim wybrzeżu nigdy nie natrafiono na kamienne konstrukcje przypominające budowle w Cuzco, gdyż na tamtejszych terenach, w tym również w Paredones, stosowano adobe (gliniane cegły suszone na słońcu). Z tego względu nowo odkryte w Paredones mury są tak wyjątkowe, gdyż stanowią połączenie idealnie obrobionych i dopasowanych do siebie bloków kamiennych z murami ustawionymi z adobe.  
   
Paredones (fot. Perutoptours)
Kierujący wykopaliskami Giuseppe Orefici przekazał, że budowle w stylu Cuzco nie mogły być kwestią przypadku, gdyż wszystko wskazuje na wyspecjalizowanych robotników, którzy prawdopodobnie zostali wysłani do Paredones właśnie z Cuzco. Kamienne bloki natomiast przetransportowano w tym celu z kamieniołomów leżących na terenach górzystych. Mury w Paredones są zatem obecnie jedynym przykładem budowli z obrobionych kamieni na peruwiańskim wybrzeżu i przypominają konstrukcje z Machu Picchu.


Pozostałości budowli Inków w Cuzco. wzniesionych z idealnie obrobionych i dopasowanych kamieni
(fot. Llamatoursperu)
Miejsce to stanowiło przypuszczalnie centrum administracyjne lub ceremonialne, z którego korzystano w ostatnich latach istnienia Imperium Inków. Giuseppe Orefici przekazał również, że w Paredones odkryto grobowiec mężczyzny, zmarłego w wieku około 40 lat. Znalezione dary wskazują, że była to osoba pochodząca z elity.

Mury w Paredones (fot. Perutoptours)
Paredones było zamieszkiwane w latach 1470-1550 i prawdopodobnie stanowiło rezydencję przedstawicieli Cuzco w tej części peruwiańskiego wybrzeża. Tamtejsze budowle zajmują obszar około dwóch kilometrów kwadratowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz