sobota, 7 września 2013

Osadnictwo w zachodniej Amazonii ponad 10 tys. lat temu

Oryginalny artykuł i zdjęcia: 10,000-Year-Old Human Settlements In Bolivia Evidence Of Ancient Amazon Peoples. Huffington Post 30.08.2013.

W boliwijskiej Amazonii odkryto ślady osadnictwa sprzed minimum 10 tys. lat. Badacze doszli do takiego wniosku po przebadaniu śladów działalności ludzkiej znalezionych w trzech z setek kopców rozsianych w regionie Llanos de Moxos w dzisiejszej Boliwii. Wewnątrz niektórych kopców znaleziono dowody na obecność człowieka w okresie prehistorycznym, w tym muszle morskie, kości zwierzęce i węgiel drzewny. Datowanie radiowęglowe gleby wykazało, że jest to najstarsze znane stanowisko archeologiczne w tym rejonie. 

Kamienne narzędzia (fot. Lombardo et al, plosone.org)

Zdaniem Umberto Lombardo - geografa z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii i jednego z autorów tego projektu - kopce pomogą badaczom odtworzyć zwyczaje i życie codzienne tej starożytnej kultury. Na przykład warstwa zawierająca ślady palonej gliny wskazuje na techniki obróbki żywności. Według Lombardo mogą być to fragmenty palenisk lub glinianych pieców, jakich rdzenna ludność tego regionu używa do dziś. 

Chociaż sporo wiadomo na temat późniejszych mieszkańców tego regionu, niewiele wiadomo o pierwszych mieszkańcach i ich strategiach adaptacyjnych. Dotychczas uważano, że tereny te nie były zbyt przyjazne i atrakcyjne dla wczesnych przybyszów, jednak najnowsze badania sugerują alternatywną wersję najwcześniejszej historii tego obszaru - prawdopodobnie ludzie osiedlili się tu ponad 10 tys. lat temu. 

Badania te rzucają także nowe światło na toczącą się od lat debatę na temat tego, kiedy pierwsi ludzie osiedlili się w obu Amerykach. Zdaniem Lombardo odkrycia jego zespołu pokazują, że ludzie mieszkali w boliwijskiej Amazonii przynajmniej 10,5 tys. lat temu. Aby dotrzeć do tego miejsca, musieli podróżować 6 tys. km z wybrzeża Atlantyku lub przebyć Andy, jeśli przybyli znad Pacyfiku. A więc albo podróżowali i adaptowali się do nowych warunków niezwykle szybko, albo zaczęli swoją podróż wcześniej niż dotychczas sądzono. 

Czytaj także: Kto odkrył Amerykę? - Pierwsi imigranci w Ameryce - Iberia, nie Syberia? - Amerykańskie mity o stworzeniu świata i człowieka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz