wtorek, 24 września 2013

Tajemnica Pampa Grande, ostatniej stolicy kultury Moche

Oryginalny artykuł: Los misterios de Pampa Grande, la ultima capital de la cultura mochica

Badacze z Lambayeque musieli czekać aż 25 lat, do 15 lipca b.r. aby rozpocząć wykopaliska w trzech budowlach kompleksu Pampa Grande, znajdującego się około 50 km od Chiclayo i około 20 km od miejsca, gdzie odkryto niegdyś słynny grobowiec Pana z Sipán. Tak długi okres oczekiwania na podjęcie prac spowodowany był brakiem funduszy, gdyż priorytetowo traktowano stanowisko Huaca Rajada - Sipán.

Jedna z ozdób znaleziona wiele lat temu w grobowcu Pana z Sipán (fot. Christian Ugarte)
Archeolog Luis Chero od dawna był zainteresowany terenami Pampa Grande. Jego badania wykazały, że szczyt rozwoju Sipán dobiegł końca około 600 roku n.e., kiedy to zjawisko znane jako El Niño zaatakowało tamtejsze ziemie, wyrządzając znaczne szkody, szczególnie w kompleksie Huaca Rajada. Aby przebłagać bogów, ówczesny władca nakazał złożyć w ofierze ludzi i odprawić różne ceremonie. Część ludności zaczęła się jednak buntować i w obliczu takiej sytuacji władca Moche zaczął tracić wiarygodność. Postanowił zatem opuścić Huaca Rajada i przenieść stolicę swego królestwa w inne miejsce, odpowiednie ze strategicznego punktu widzenia, skąd mógł sprawować kontrolę nad dystrybucją wody i w ten sposób uspokoić swych poddanych. Wybór padł na Pampa Grande, który to kompleks budowli zajmuje obszar około 600 hektarów.

Naczynie z kultury Moche (Muzeum Ameryki w Madrycie)
Po dwóch miesiącach prac archeologicznych to gigantyczne miejsce, gdzie wznoszą się piramidy o wysokości ponad 45 metrów, zaczyna odsłaniać swoje sekrety. Luis Chero i grupa młodych archeologów byli mile zaskoczeni, gdy po dwóch miesiącach wykopalisk odkryli rampy, mury i pomieszczenia ze szczątkami dorosłych osób, lam i przedmiotów wykonanych z muszli Spondylus. Luis Chero przekazał, że nie jest jeszcze w stanie określić czy znalezione dary ofiarne były przeznaczone dla przedstawicieli elity, czy pozostawione jako wyraz kultu, którym otaczano tak wyjątkową budowlę. Co najważniejsze, badania wykazały wielkie podobieństwo trzech głównych konstrukcji w Pampa Grande do kompleksu w Huaca Rajada - Sipán.

Naczynie z kultury Moche (Muzeum Ameryki w Madrycie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz