niedziela, 1 września 2013

Fotogaleria: Figurki z Teotihuacan

kliknij na zdjęcie aby powiększyć / click on photo to enlarge

Na terenie Teotihuacan istniało wiele warsztatów rzemieślniczych, zajmujących się między innymi wyrobem figurek ceramicznych, które były zarówno modelowane, jak i wykonywane przy użyciu gotowych form. Archeolodzy znaleźli pozostałości takich form, stosowanych zwłaszcza w przypadku figurek o dość skomplikowanych nakryciach głów.


Znalezione na terenie Teotihuacan formy do wyrobu figurek
(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Figurki ukazują osoby z różnych grup społecznych, zwłaszcza przedstawicieli elity i kapłanów, którzy wyróżniają się bogatymi strojami i wyjątkowymi nakryciami głów. Zachowały się też figurki zoomorficzne.

                             

Niektóre figurki modelowane ręcznie przedstawiają postacie pozbawione odzienia i uchwycone w momencie wykonywania jakichś czynności. Badacze sądzą zatem, że ich stroje i trzymane przez nie przedmioty wykonane były z materiałów nietrwałych.

 

Bardzo ciekawe są tez figurki przypominające nasze lalki. Kończyny tych figurek zostały wykonane osobno i połączono je z korpusem za pomocą sznurków, dzięki czemu można było nimi poruszać.

    

Niektóre figurki mają otwory w miejscu klatki piersiowej i w takich otworach umieszczane były inne, znacznie mniejsze figurki.

  

Wszystkie przedstawione figurki znajdują się w kolekcji Narodowego Muzeum Antropologii w mieście Meksyk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz