czwartek, 19 września 2013

Tlauhquéchol i władcy Mexików

Oryginalny artykuł: Hallan restos de aves vinculadas con soberanos en el Templo Mayor

Leonardo López Luján, kierujący Projektem Archeologicznym Templo Mayor, powiadomił niedawno o kolejnym ważnym odkryciu, a mianowicie o znalezieniu w depozytach ofiarnych 99, 101, 104, 120, 128 i 142 szczątków siedmiu ptaków z rodziny ibisowatych, znanych jako warzęcha różowa (Platalea ajaja), a w języku nahuátl nazywanych tlauhquéchol. Szczątki ptaków były ułożone na linii wschód-zachód, a cztery ptaki stanowią wspaniały przykład sztuki wypychania zwierząt, spotykanej u Mexików. Poza tym w depozytach ofiarnych znajdowały się kawałki żywicy kopal, paciorki z zielonego kamienia, sceptry w formie węży, krzemienne noże, szczątki różnych zwierząt oraz innych ptaków, w tym orła przedniego (Aquila chrysaetos).

Tlauhquéchol.- warzęcha różowa ((Platalea ajaja) (fot. Wikipedia)
Badacz Guilhem Oliver poinformował, że szczątki tych ptaków towarzyszą zazwyczaj wizerunkom bóstw wody i żyzności, a ich piękne pióra pokrywają symbolicznie powierzchnię wodnego, nocnego, podziemnego świata śmierci. Wszystkie depozyty umieszczone były pod poziomem placu, przy głównej, skierowanej na zachód fasadzie piramidy Templo Mayor. Dawne znaczenie religijne przypisywane ptakom tlauhquéchol przez Mexików pozwala zrozumieć, czym kierowali się kapłani umieszczając w depozytach te ptaki. Wiązały się one bowiem ze zmarłymi, szczególnie z wojownikami poległymi w walce, z elitą i władcami oraz ze słońcem.

Model Templo Mayor (Muzeum Templo Mayor w mieście Meksyk)
Jak podaje Guilhem Oliver, kronikarze Alvarado Tezozómoc i Diego Durán wspominali, że  po śmierci władców Mexików, ich ciała kremowano na wielkim stosie, wznoszonym w tym celu u stóp głównej fasady Templo Mayor. Popioły umieszczano w urnach lub zawijano w płótna i ostatecznie grzebano w Cuauhxicalco, okrągłej budowli znajdującej się po zachodniej stronie wielkiej świątyni. Zdarzyło się tak w przypadku co najmniej trzech władców: Axayácatl, Tizoc i Ahuizotl, którzy zasiadali kolejno na tronie Tenochtitlan. Na podstawie znalezionych w depozytach szczątków warzęchy, orła i kolibra, uczeni sądzą, że ich obecność w kontekście archeologicznym świętego zakątka Templo Mayor może dowodzić, iż kronikarze nie pomylili się i być może w Tenochtitlan nadal znajdują się królewskie pochówki czekające na swe odkrycie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz