czwartek, 12 lipca 2012

Pierwsi imigranci w Ameryce

Oryginalny artykuł: Native American Populations Descend from Three Key Migrations. Science Daily 11.07.2012

Większość pierwszych osadników na kontynentach amerykańskich - od Kanady po Chile - pochodzi z pierwszej grupy imigrantów, która przekroczyła Beringię (most lądowy między Azją a Ameryką w okresie zlodowaceń) ponad 15 tysięcy lat temu. Następnie dwie kolejne migracje uzupełniły pulę genową, z tym że druga i trzecia migracja zostawiła ślady tylko w populacjach arktycznych posługujących się językami eskimo-aleuckimi oraz w kanadyjskiej populacji Chipewyan posługującej się jezykiem na-dene. Jednak nawet te populacje odziedziczyły większość genomu z pierwszej amerykańskiej migracji. Ludy eskimo-aleuckie otrzymały ponad 50% swojego DNA od "Pierwszych Amerykanów", a Chipewyan - około 90%. Wynika to z faktu, że późniejsze fale migracji z Azji mieszały się z napotkanymi po przybyciu wcześniejszymi osiedleńcami. 

Po znalezieniu się w Ameryce ludzie ruszyli na południe wzdłuż wybrzeża, a po drodze oddzielały się kolejne grupy, które osiedlały się w nowych miejscach. Po migracji przepływ genów między grupami był niewielki, szczególnie w Ameryce Południowej. 

Odkryto jednak dwa uderzające wyjątki. Po pierwsze lud Chibchan z Ameryki Środkowej ma korzenie zarówno w Ameryce Północnej jak i Południowej, co świadczy o jednorazowej migracji z Ameryki Południowej z powrotem na północ. Po drugie ludy Naukan i Czukczów mieszkające w północno-wschodniej Syberii noszą DNA "Pierwszych Amerykanów", tak więc pewna grupa eskimo-aleucka emigrowała z powrotem do Azji zabierając ze sobą geny amerykańskie.

Badania były koordynowane przez profesora Andresa Ruiz-Linares (UCL Genetics, Evolution and Environment), a publikacja ukazała się w Nature 11 lipca. 

Eskimoska (fot. Getty Images)
--------------------
--------------------

1 komentarz:

  1. Ostatni glacjał zaczął się 50 tyś lat temu, skończył 15. Beringię przekroczono 40-35 tyś lat temu. Wykopaliska z ameryki południowej świadczą o bytności tam człowieka 25 tyś. la temu.
    Są źródła jeszcze bardziej brutalne ale nie akceptowane przez naukę. (np. "Zakazana Archeologia")

    OdpowiedzUsuń