niedziela, 1 lipca 2012

13 Bak'tun w La Corona

David Stuart Notes on a New Text from La Corona (English)

W kwietniu i maju tego roku odkryte zostały pozostałości schodów glificznych w Budowli 13R-10 w La Corona w Gwatemali. Schody hieroglificzne 2 z La Corona zostały zrabowane w latach 1960-ych, stając się źródłem wielu bloków glificznych oznaczanych jako korpus ze Stanowiska Q (Site Q). Na szczęście rabusie nie zauważyli najniższego stopnia, który został odkryty dopiero w tym roku. Zdjęcia z wykopalisk można znaleźć tutaj, na stronie internetowej Projektu Archeologicznego La Corona

David Stuart na temat Bloku 5:
  • Jest to drugi starożytny tekst wymieniający koniec bak'tuna 13.0.0.0.0 4 Ahaw 3 K’ank’in, czyli 21 lub 23 grudnia 2012. Drugi - Monument 6 z Tortuguero w Meksyku - jest znany od lat 1980-ych i w ostatnich latach dużo się o nim mówiło.
  • Główny przekaz nowej inskrypcji nie dotyczy roku 2012; upamiętnia on raczej wizytę w La Corona (Saknikte’) ważnego władcy Calakmul imieniem Yuknoom Yich’aak K’ahk’ dn. 29 stycznie 696 r. n.e.
  • Niekompletny i uszkodzony fragment tej inskrypcji wspomina także możliwą introdukcję dynastii Kan lub Kanul na tron Calakmul w 635. Jest to zgodne ze scenariuszem zaproponowanym przez Simona Martina, według którego glif-emblemat - symbol dynastii Calakmul zmienił lokalizację w późnym klasyku.
  • Nowa inskrypcja nie zawiera natomiast żadnych przepowiedni na temat tego, co się wydarzy w 2012. Czemu więc została wspomniana? Ponieważ jest to koniec dużego cyklu kalendarzowego, który został uznany za wart wzmianki. Starożytni skrybowie lubili odnotowywać okrągłe daty kalendarza majańskiego, w tym także przyszłe daty, ponieważ były one ściśle związane z życiem politycznym i religijnym. W obu tekstach powiązali koniec 13 bak'tuna z wydarzeniami sobie współczesnymi z powodu interesującego wzorca numerycznego. W roku 692 król świętował koniec 13 k'atuna, czyli datę 9.13.0.0.0 i w inskrypcji nosi tytuł "Lorda 13 K'atunów". Ponieważ 13 to dla Majów święta liczba skryba użył zabiegu literackiego łączącego koniec 13 k'atuna z końcem większego cyklu - 13 bak'tuna, aby pokazać współczesne sobie wydarzenia w szerszym kontekście kosmologicznym. 

Panel 1 z La Corona. Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala 
La Corona Panel 1. National Museum of Archaeology and Ethnology, Guatemala City 

Czytaj także:  Co się (nie) wydarzy w 2012?, Koniec świata odwołany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz