czwartek, 26 lutego 2015

Makabryczny dom pogrzebowy w Boliwii

Ancient mortuary sheds light on early burial rites. USA Today 22.02.2015.

U stóp Andów znaleziono prehistoryczny dom pogrzebowy, wzniesiony z kamienia i cegły adobe, w którym zdaniem badaczy odbywały się specjalne ceremonie, polegające na gotowaniu ludzkich szczątków w wapnie niegaszonym, aby oczyścić kości z tkanek miękkich. Celem tego makabrycznego rytuału było ułatwienie transportu szczątków, ponieważ ludzie zamieszkujący ten region ponad tysiąc lat temu prowadzili koczowniczy tryb życia, zachowując jednocześnie głęboki szacunek do swoich zmarłych. Zdaniem współautora projektu Scotta C. Smitha, archeologa z Franklin & Marshall College, tworzono w ten sposób "mobilne cmentarze dla mobilnej społeczności", co pokazuje, że zmarli odgrywali ważną i aktywną rolę w życiu żywych. Odkrycie zostało opublikowane w aktualnym wydaniu Antiquity.
Pozostałości domu pogrzebowego w Khonkho Wankane (fot.  Scott C. Smith)

Kiedy dekadę temu Smith rozpoczynał wykopaliska w kompleksie religijnym Khonkho Wankane w zachodniej Boliwii, nie spodziewał się szczególnie spektakularnych odkryć. Stanowisko znajdowało się w pewnej odległości od ruin świątyń w Khonkho, które wówczas były uważane za centralny punkt ośrodka. Ale mało obiecujące miejsce zaowocowało spektakularnym znaleziskiem.

Smith i jego współpracownik, Maribel Pérez Ariami z University of Pittsburgh, stopniowo odkrywali okrągły budynek, którego podłoga była zaścielona mnóstwem zagadkowych przedmiotów. Było tam ponad 1000 zębów i małych kości, głównie stóp i dłoni, większość z nich pokryta cienką warstwą białego tynku. Były tam pokryte tynkiem naczynia ceramiczne i narzędzia z kości lam oraz małe bloczki wykonane z białej, kredowej substancji. Podobne bloczki na sąsiednich stanowiskach zostały uprzednio zidentyfikowane jako tygle i formy odlewnicze, ale badania artefaktów z Khonkho wykazały, że są one z wapna niegaszonego, wyprodukowanego przez ogrzewanie wapienia, a mieszanina wody i wapna niegaszonego ma istotne właściwości: może oczyścić kości z tkanki i tłuszczu, a wystawiona na działanie powietrza, zmienia się w biały tynk. Ponadto według Pereza taka mikstura jest używana w Boliwii od przygotowania materiału kostnego do szkoleń medycznych.

Wewnątrz domu pogrzebowego badacze znaleźli pewną ilość części ciała pokrytych podobnym białym tynkiem, wśród nich fragment czaszki, kompletny zestaw kości dłoni i nienaruszony zestaw kości stopy. Na zewnątrz płaskorzeźba na kamiennym filarze przedstawia człowieka z żebrami pozbawionymi tkanek. Znalezione dowody wskazują na to, że dom pogrzebowy był użytkowany przez około 400 lat. Ciała były ćwiartowane, częściowo mechanicznie pozbawiane tkanek, a następnie gotowane w wodzie z wapnem. Następnie duże kości były stamtąd zabierane.
Kości dłoni, najprawdopodobniej poddane obróbce termicznej w roztworze wapna (fot. Scott C. Smith)

Zdaniem Smitha zmarli odgrywali bardzo istotną rolę w życiu okolicznych społeczności, do tego stopnia, że uczestniczyli w rytuałach i konsultacjach politycznych. Ludzie, którzy zatrzymywali się w Khonkho, byli wędrownymi poganiaczami lam, którym tryb życia uniemożliwiał przebywanie blisko miejsc pochówku przodków. Dowody pokazują, że zamiast tego zabierali zmarłych ze sobą.

Zdaniem Deborah Blom z University of Vermont, która także prowadziła badania w tym regionie, nowe wyniki badań są co najmniej intrygujące, przy czym zwraca ona uwagę na fakt, że dowody z wcześniejszych i późniejszych stanowisk w tym regionie także pokazują, że właśnie w ten sposób traktowano szczątki zmarłych, więc jest bardzo prawdopodobne, że poganiacze lam również to robili, być może aby pochować je w innym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz