niedziela, 15 lutego 2015

Mumie kultury Paracas ujawniają dietę ludzi 2 tys. lat temu

Researchers use isotopic analysis to explore ancient Peruvian life. Science Daily 13.02.2015.

Archeolodzy i bioarcheologdzy przeanalizowali dietę 14 osób zmarłych przed 2 tys. lat, których mumie zostały odkryte na jednym z najbardziej znanych peruwiańskich stanowisk: należącej do kultury Paracas nekropolii Wari Kayan na południowym wybrzeżu Peru. Region ten ma bogatą historię znalezisk archeologicznych, w tym misternych wyrobów włókienniczych i ogromnych geoglifów, natomiast dotychczas nie prowadzono tam badań bioarcheologicznych. Tę lukę wypełniły badania prof. Kelly Knudson z Arizona State University, Ann H. Peters z Muzeum Archeologii i Antropologii przy University of Pennsylvania oraz Elsa Tomasto Cagigao z peruwiańskiego Papierskiego Uniwersytetu Katolickiego przy wsparciu National Science Foundation.

Tkanina kultury Paracas z wełny wielbłądowatego, I w. n.e. nekropolia Paracas w Peru, obecnie Brooklyn Museum (fot. Wikimedia Commons)

Przebadano próbki włosów pochodzących z 14 mumii oraz z dwóch innych artefaktów w celu ustalenia, jak odżywiali się starożytni Parakańczycy. Badania objęły analizę izotopów węgla i azotu w keratynie, co umożliwia ustalenie, czym ludzie odżywiali się w ostatnim okresie swojego życia. Dieta dostarcza informacji nie tylko na temat stanu zdrowia, ale także pokazuje, gdzie osoby mieszkały i dokąd podróżowały za życia, oraz pomaga ustalić, jak wyglądało ich codzienne życie, jakie mieli źródła żywności - rolnictwo, rybołówstwo, myślistwo czy zbieractwo.

Przebadani Parakańczycy w ostatnich miesiącach życia odżywiali się głównie owocami morza oraz produktami roślinnymi takimi jak kukurydza i fasola. Ponadto albo w tym okresie przebywali w jednym miejscu, albo - jeśli podróżowali w głąb lądu - to ze stałym zapasem owoców morza.

Zdaniem Knudson najważniejszy w ich badaniach jest fakt, że zastosowano najnowsze techniki badawcze do analizy mumii, które od ponad 100 lat znajdują się w kolekcjach muzealnych. Nekropolia została odkryta przez peruwiańskiego archeologa Julio Tello. Mumie były pochowane w pozycji siedzącej, z wyposażeniem takim jak kosze, broń i bogato zdobione szaty, zawinięte w tkaninę tworzącą stożkowatą konstrukcję.

Ponieważ próbki pochodziły głównie od mężczyzn, Knudson i jej współpracownicy chcieliby w przyszłości przebadać więcej próbek pochodzący z mumii kobiet i dzieci. Planowane są również dalsze badania artefaktów i sposobu pochówku, aby zbudować kontekst dla danych izotopowych.
Publikacja:
  • Kelly J. Knudson, Ann H. Peters, Elsa Tomasto Cagigao. Paleodiet in the Paracas Necropolis of Wari Kayan: carbon and nitrogen isotope analysis of keratin samples from the south coast of Peru. Journal of Archaeological Science, 2015; 55: 231 DOI: 10.1016/j.jas.2015.01.011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz