poniedziałek, 2 lutego 2015

Miasta Majów: San Miguelito (stan Quintana Roo, Meksyk)

Ruiny majańskiego miasta San Miguelito, podobnie jak El Rey, leżą na terenie Cancun, tuż przy słynnym Bulwarze Kukulkana. Miasto kwitło w późnym okresie postklasycznym (1250 – 1550 n.e.) i dzięki usytuowaniu w pobliżu Morza Karaibskiego i Laguny Nichupté uczestniczyło w rozległej sieci handlowej. Architektura San Miguelito jest typowa dla miast wschodniego wybrzeża. Najwyższą budowlą jest Piramida, która przechodziła co najmniej trzy fazy konstrukcyjne. Schody z balustradami prowadzą na szczyt, gdzie zachowały się pozostałości świątyni.


Piramida - największa budowla w San Miguelito
Na terenie San Miguelito wznosi się kilka kompleksów budowli. Grupa Południowa, stanowiąca część rezydencjalną, obejmuje sześć domów, dwa ołtarze oraz pałac z dwiema komnatami i przedsionkiem, którego dach wykonany niegdyś z liści palmowych, podtrzymywany był przez kolumny.

Jedna z budowli w Grupie Południowej
Grupa Północna obejmuje pozostałości pięciu budowli, gdzie na kamiennych platformach ustawiono niegdyś domy z materiałów nietrwałych. Prace archeologiczne wykazały, że ta część miasta była zamieszkiwana aż do momentu przybycia Hiszpanów. Znaleziono tutaj około 20 pochowków, w większości należących do małych dzieci.

Pozostałości budowli w Grupie Północnej
Budowlą o charakterze publicznym i pełniącą prawdopodobnie funkcje administracyjne jest Pałac Chahk. Ma on sporych rozmiarów komnaty oraz przedsionek z kolumnami, które niegdyś podtrzymywały dach z liści palmowych. W pomieszczeniach znajdują się kamienne ławy, co również może świadczyć o tym, że miejsce to służyło odprawianiu ceremonii z udziałem większej liczby osób.

Pałac Chahk
Kolejny kompleks budowli nosi nazwę Grupy Smoków i stanowi niewielki plac z budowlami o charakterze mieszkalnym, ołtarzami oraz specjalnymi miejscami kultu przodków.


Budowle w Grupie Smoków
W jednej z budowli zachowały się malowidła. Choć dzisiaj już w znacznym stopniu zniszczone, można jeszcze dostrzec na nich scenę, przedstawiającą strumień wody, ryby, przypuszczalnie żółwia i inne istoty fantastyczne związane ze światem wodnym.

Budowla z malowidłami
Pozostałości dawnych malowideł ze scenami związanymi z wodnym światem Majów
W połowie XX wieku, kiedy to Cancun było jeszcze wioską rybacką – zanim przemieniło się w najsłynniejszy ośrodek Majańskiej Riwiery – na ziemiach tych znajdowało się ranczo, którego nazwa – San Miguelito – posłużyła do współczesnego określenia tego stanowiska archeologicznego. Właściciel rancza polecił wybudować wówczas studnię, którą wzniesiono z kamieni pochodzących z dawnych, prekolumbijskich budowli.

Studnia wzniesiona w połowie XX wieku, z kamieni pochodzących z budowli prekolumbijskich
Ruiny San Miguelito znajdują się na terenie należącym obecnie do Museo Maya de Cancun.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz