niedziela, 12 lipca 2015

Gra "patolli" w Tikal

Oryginalny artykuł: Se realiza en Peten presentacion de hallazgo arqueologico maya

Dokumenty z czasów kolonialnych wspominają o rozpowszechnionej wśród kultur Mezoameryki grze patolli, która to nazwa pochodzi z języka náhuatl. Patolli stanowiło rodzaj gry, w której pionki przesuwano na planszy w formie podzielonego na kwadraty krzyża, nieco przypominającej naszą szachownicę. Rolę pionków pełniły ziarna fasoli, kawałki kości lub patyczki. Plansze natomiast rzeźbiono na płaskich kamieniach lub ryto bezpośrednio w pokrytych stiukiem posadzkach domów. Ryty takie, pochodzące z okresu klasycznego i postklasycznego zachowały się także na ziemiach Majów, miedzy innymi w Calakmul, Nakum i Xunantunich. Do listy tej możemy dodać Tikal, gdzie podczas prac archeologicznych prowadzonych ostatnio przez badaczy japońskich (z Uniwersytetu Kanazawa) i gwatemalskich (z Ministerstwa Kultury i Sportu) natrafiono na tablicę do gry patolli.

Stiukowa posadzka z wyrytą tablicą do patolli (fot. Ministerstwo Kultury i Sportu, Gwatemala)
Rysunek przedstawiający tablicę do patolli z Tikal
(Ministerstwo Nauki i Sportu, Gwatemala)
Informacja o znalezisku została przekazana oficjalnie 9 lipca, choć odkrycia dokonano dwa miesiące temu, dokładnie 13 maja. Tablica do patolli została wyryta w pokrytej stiukiem posadzce, na północno-wschodnim narożniku Akropolu Północnego w Tikal i pochodzi z wczesnego okresu klasycznego (250-550 n.e.). Ma formę krzyża i obejmuje 57 kwadratowych pól, a jeden z narożników skierowany jest dokładnie na północ. Tablica ma wymiary około 60 na 65 centymetrów.

Budowla ze stiukową posadzką z patolli
(fot. Ministerstwo Kultury i Sportu, Gwatemala)
Na ziemiach Majów tablice do patolli miały różne formy i znaleziono również okrągłe. Zdaniem uczonych patolii mogło być nie tylko zwykłą grą dla rozrywki, ale przypuszczalnie w jakiś sposób wiązało się również z rytuałami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz