środa, 15 lipca 2015

Majańska piramida w Toniná (stan Chiapas) okazała się najwyższą budowlą prekolumbijską na ziemiach Meksyku

Oryginalny artykuł: El INAH descubre que una piramide en Tonina (Chiapas) es mas alta que la del Sol en Teotihuacan

Od dwóch lat specjaliści Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku badają piramidę odkrytą na terenie majańskiego miasta Toniná (stan Chiapas). Jak podaje Emiliano Gallaga - dyrektor tego stanowiska archeologicznego - wykorzystano w tym celu najnowszą technologię i sporządzono trójwymiarową mapę, co pozwoliło ustalić, że piramida w Toniná jest najwyższą budowlą prekolumbijską na ziemiach Meksyku i jedną z najwyższych na terenie Mezoameryki.

 Północna fasada Akropolu w Toniná (fot. Héctor Motaño, INAH)
Piramida w Toniná, pochodząca sprzed 1700 lat, ma 75 metrów wysokości, a zatem jest o 10 metrów wyższa od słynnej Piramidy Słońca w Teotihuacan i porównywalna z piramidami w Tikal i El Mirador w Gwatemali. Dzięki trójwymiarowej mapie, którą przygotowali Juan Yadeun Angulo (kierujący Projektem Archeologicznym Toniná) i Carlos Pallán (stojący na czele studentów archeologii z Narodowej Szkoły Antropologii i Historii ENAH) ustalono, że najwyższa budowla wznosi się w północno-wschodnim sektorze miasta. Badania stały się też możliwe dzięki nabyciu przez INAH nowych terenów, co pozwoliło znacznie pogłębić naszą wiedzę na temat tego majańskiego ośrodka. Należy pamiętać, że przez wiele lat prace archeologów skupiały się jedynie na południowej fasadzie Akropolu.

Południowa fasada AkropoluToniná
Piramida stanowi część kompleksu architektonicznego zajmującego obszar 16 hektarów. Wcześniej uczeni sądzili, że było to naturalne wzgórze, a nie budowla wzniesiona przez człowieka. Cały kompleks został zatem zaprojektowany przez prekolumbijskich architektów, a centrum miasta było dwa razy większe niż przyjmowano do tej pory. Na siedmiu platformach wznoszą się pałace, świątynie, pomieszczenia mieszkalne i administracyjne.

Czytaj też: Miasta Majów: Tonina (stan Chiapas, Meksyk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz