środa, 1 lipca 2015

Preinkaskie grobowce i inne odkrycia w El Triunfo (Peru)

Oryginalny artykuł: Hallan 14 tumbas pertenecientes a culturas mochica, chimu y lambayeque

Jak poinformował archeolog Edgar Bracamonte Lévano, podczas czterech tygodni prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie kompleksu Bola de Oro – El Triunfo, w dystrykcie Pomalca (region Lambayeque) odkryto świątynię kultury Mochica z zachowanymi kolejnymi fazami budowy, cmentarz z czasów kultury Lambayeque oraz pozostałości prawdopodobnego zamieszkania w okresie formatywnym. Do tej pory natrafiono na czternaście grobowców, z których jeden pochodzi z kultury Chimú, inny z Mochica, a pozostałe - z kultury Lambayeque. Bogactwo znalezisk pozwala zrozumieć proces rozwoju kulturowego w Dolinie Lambayeque.

Jeden z grobowców odkrytych w Bola de Oro - El Triunfo (fot. Wilfredo Sandoval / El Comercio)
Edgar Bracamonte przekazał, że we wszystkich grobach kultury Lambayeque znajdowały się przedmioty z metalu, szczególnie z miedzi i złoconej miedzi. Na szczególną uwagę zasługują natomiast dwa groby, należące do mężczyzny i kobiety, gdzie natrafiono na ozdoby: ze złota w grobie mężczyzny i ze srebra – w grobie kobiety. Są to zawieszki, które mają kształt szczypczyków. Poza tym znaleziono rytualne noże tumi oraz osiem kompletnych naczyń ceramicznych pochodzących z trzech wymienionych wyżej kultur, a także sporą ilość fragmentów ceramiki ze wszystkich okresów kulturowych. Archeolog podkreśla, że najstarsze z odkrytych przedmiotów datowane są na okres formatywny, lata 1200 – 1000 p.n.e.

Prace wykopaliskowe w Bola de Oro - El Triunfo (fot. Andina)
Z kolei dyrektor Muzeum Tumbas Reales de Sipán, Walter Alva podkreślił, że dzięki prowadzonym pracom wykopaliskowym możemy dowiedzieć się więcej na temat początków kultury Mochica i jej rozwoju w Dolinie Lambayeque. 3800 lat historii zostało zebranych w jednym miejscu. Na terenie El Triunfo znaleziono budowle z adobe, gdzie zdołano ustalić trzy fazy rozwoju kultury Mochica. Walter Alva dodał, że kiedy przedstawiciele kultury Mochica dotarli do Doliny Lambayeque, pochowali zmarłych w grobach i dokonali pewnych zmian architektonicznych. W końcu ludność Chimú grzebała tam swych zmarłych, a nawet zachowały się ślady obecności Chimú-Inca. Zaskoczeniem dla archeologów było znalezienie pod budowlami Mochica warstwy piasku, gdzie zachowały się ślady zamieszkania w okresie formatywnym, z czasów wpływu kultur Chavín i Cupisnique.

Pozostałości dawnej budowli w Bola de Oro - El Triunfo (fot. Andina)
W przypadku kultury Mochica odkryto też piece do wytapiania metalu. Mogą to być najstarsze ze znalezionych do tej pory pieców do wytapiania miedzi. Pochodzą z II-III w. n.e. i różnią się od tych, które znane są z kultury Lambayeque. Walter Alva zwrócił też uwagę na fragment naczynia z późnego okresu kultury Mochica, gdyż taka ceramika była typowa dla ośrodków w Dolinie Jequetepeque (La Libertad), zwłaszcza kompleksu archeologicznego San Josè de Moro. Mogłoby to wskazywać na wymianę handlową pomiędzy mieszkańcami terenów północnych i południowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz