czwartek, 9 lipca 2015

Na Płaskowyżu Nazca odkryto 24 nowe geoglify

Oryginalny artykuł: Yamagata University Team discovers 24 ancient geoglyphs in Peru

Dwa dni temu uczeni z Uniwersytetu Yamagata (Japonia) oficjalnie poinformowali, że podczas ostatniego sezonu (na przełomie grudnia i stycznia) natrafili na 24 nowe geoglify na Płaskowyżu Nazca w południowym Peru, w odległości półtora kilometra na północ od miasta Nazca. Odkrycia dokonała grupa dziesięciu badaczy pod kierunkiem profesora antropologii kulturowej Masato Sakai. Japończycy rozpoczęli prace na tym terenie już w 2004 roku, a w latach 2013-2014 zdołali odkryć 41 najróżniejszych figur geometrycznych. Obecnie w ich pobliżu natrafiono na pięć nowych, a kolejnych dziewiętnaście zlokalizowano na stoku wznoszącego się nieopodal wzgórza. Znaczna część geoglifów  przedstawia lamy.

Nowe geoglify przedstawiające lamy (Projekt Uniwersytetu Yamagata, Japonia)
24 nowe geoglify mają długość od 5 do 20 metrów i pochodzą prawdopodobnie z lat 400-200 p.n.e., co czyniłoby je starszymi od najsłynniejszych linii Nazca przedstawiających kolibra i małpę. Większość z geoglifów uległa znacznej erozji, przez co trudno było dostrzec je gołym okiem. Uczeni wykorzystali jednak najnowsze technologie, zwłaszcza trójwymiarowy skaner, co pozwoliło ustalić zarysy wzorów. Profesor Masato Sakai przekazał, że geoglify są narażone na zniszczenie ze względu na ekspansję obszarów miejskich. Należy zatem zrobić wszystko, aby je uratować i zachować.

Pierwsze geoglify na Płaskowyżu Nazca i Pampas de Jumana odkryto w latach 20-tych XX wieku i wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmują obszar około 450 kilometrów kwadratowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz