piątek, 31 lipca 2015

Miasta Majów: Tazumal (Salwador)

Tazumal znajduje się w południowej części rejonu Chalchuapa, w zachodnim Salwadorze. Ziemie te były zamieszkiwane nieprzerwanie już od około 1200 r. p.n.e. a zatem nic dziwnego, że odnajdujemy tam ślady różnych kultur, jak choćby ogromny kamienny monolit o wysokości ponad 2.5 metra, przedstawiający postać o typowych cechach olmeckich. W późniejszym okresie zaznaczyły się na tych terenach wpływy Majów (w latach 300 p.n.e. - 250 n.e.) oraz Indian Lenca, Pipil i Poqoman.

Monolit z wizerunek osoby o wyraźnych cechach olmeckich
Pierwsze wzmianki o Chalchuapa pochodzą z XVI wieku i zachowały się w zapiskach Antonio de Ciudad Real. Jednak dopiero na początku XX wieku Jorge Lardé z Salwadoru przeprowadził pierwsze badania i opisał największą piramidę w Tazumal. W latach 40-tych XX wieku, amerykański archeolog John M. Longyear rozpoczął prace wykopaliskowe, które kontynuowali Stanley H. Boggs, Alfred V. Kidder, William R. Coe i Robert J. Sharer. W 1987 Paul Amaroli natrafił na budowle z wczesnego okresu klasycznego (300-600 n.e.), kiedy to po opuszczeniu ośrodków El Trapiche i Casa Blanca, Tazumal zaczęło się rozrastać, stając się ceremonialnym centrum rejonu Chalchuapa.

Kompleks architektoniczny B1-1 w Tazumal
Najważniejszą budowlę Tazumal stanowi kompleks architektoniczny o wysokości 24 metrów, oznaczony przez archeologów jako B1-1. Na przestrzeni wieków przechodził on kilkanaście faz konstrukcyjnych i kolejne piramidy wznoszono jedna na drugiej.

Pozostałości wcześniejszych faz konstrukcyjnych
Najstarszą konstrukcją była przypuszczalnie tak zwana Budowla Kolumn, przykryta później nową, również z kolumnami, ale większą i rozbudowaną w kierunku północnym i południowym.

Kolumny pochodzące z późniejszej fazy budowli
Wraz z budowlami po stronie wschodniej i zachodniej utworzyły one wielką platformę, na której z czasem powstała piramida schodkowa. 


Tylna i boczna strona kompleksu architektonicznego B1-1
Na jej szczycie stała niegdyś niewielka świątynia, do której prowadziły schody znajdujące się po stronie zachodniej.

Schody prowadzące do świątyni, wznoszącej się niegdyś na szczycie budowli
Na terenie Tazumal odkryto ponad dwadzieścia nietkniętych grobowców, należących prawdopodobnie do miejscowych władców i kapłanów. Wśród złożonych im darów znajdowały się jadeitowe maski i naszyjniki, zwierciadła z pirytu, noże z obsydianu, żarna, kadzielnice i najróżniejsze naczynia ceramiczne. Wiele cennych przedmiotów znaleziono również w depozytach ofiarnych w budowli B1-1, między innymi muszle, jadeitowe plakietki, kawałki kamieni w zielonym kolorze, kości ptaków oraz czerwony barwnik.


Naczynia ceramiczne znalezione w Tazumal
(Centro de Visitantes, Tazumal, Salwador)
Kalka przedstawiająca wzór na jednym z naczyń ceramicznych znalezionych w Tazumal
(Centro de Visitantes, Tazumal, Salwador)
W okresie postklasycznym Tazumal utrzymywało bliskie kontakty z ludnością zamieszkującą Płaskowyż Meksykański. W Tazumal pojawili się wówczas Indianie Pipil, którzy posługiwali się językiem nahua. O wymianie handlowej i kulturowej pomiędzy odległymi ziemiami świadczy nie tylko styl architektoniczny, ale również odkryte przez archeologów miedziane dzwoneczki, a przede wszystkim wizerunek boga Xipe Totec, wiązanego z urodzajem i z ofiarami z ludzi.

Znaleziona w Tazumal rzeźba przedstawiająca boga Xipe Totec
(Centro de Visitantes, Tazumal, Salwador)
Zobacz też naczynia ceramiczne (Fotogaleria: Ceramika Majów-1) i kadzielnice (Fotogaleria: Kadzielnice), znalezione na terenie Tazumal i przechowywane w miejscowym muzeum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz