środa, 22 czerwca 2016

Nowe odkrycia w majańskim mieście Xunantunich (Belize)

Oryginalny artykuł: Seeing Behind the Xunantunich Stela

Podczas prac wykopaliskowych na terenie majańskiego miasta Xunantunich (Belize), archeolodzy odkryli rzeźbiony panel z inskrypcją glificzną. W dwóch kartuszach znajdują się po cztery bloki glificzne, podające daty z lat 638-642 n.e. W tekście wspominana jest księżniczka Ix Batz’ Ek’ z używanym przez nią tytułem K’uhul Yax Ajaw. Była ona żoną władcy Caracol, Yajawte’ K’inich i matką K’an II. Panel musiał zatem pochodzić z Caracol i trafił do Xunantunich jako trofeum wojenne.

Panel odkryty w Xunantunich (fot. Cruz Cambranes)
Xunantunich mogło być sprzymierzeńcem Naranjo, które toczyło wojny z Caracol. W latach 626-627 n.e., władca Caracol, K'an II zaatakował najpierw okolice Naranjo, a w 631 r. n.e. samo miasto. W 680 r. n.e. Naranjo zdołało pokonać Caracol i wówczas część zabytków z Caracol pocięto i zabrano nie tylko do Naranjo, ale i do ośrodków będących jego sprzymierzeńcami, między innymi do Ucanal. Przypuszczalnie nowo odkryty panel w taki sam sposób znalazł się w Xunantunich.

Jeden z "przedmiotów ekscentrycznych" znaleziony w depozycie ofiarnym (fot. Cruz Cambranes)
Przy Budowli A9 archeolodzy natrafili również na dwa depozyty ofiarne, w których znajdowały się tak zwane „przedmioty ekscentryczne”, fragmenty ceramiki i żarna, kamienna kruszarka do wyrobu papieru, muszle, siekierka i kawałki jadeitu.

Muszla pochodząca z depozytu ofiarnego (fot. Cruz Cambranes)
Prace wykopaliskowe w Xunantunich prowadzone są przy wsparciu finansowym Rządu Belize oraz Northern Arizona University i University of Texas w San Antonio (USA).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz