niedziela, 1 marca 2020

Dzięki technologii LiDAR wiemy więcej o najdłuższej drodze Majów

Oryginalny artykuł: Modern technology reveals old secrets about the great white Maya road

Uczeni z USA i Meksyku przedstawili wstępne wyniki badań prowadzonych w 2014 r. i 2017 r., podczas których wykorzystano technologię LiDAR, aby zdobyć nowe informacje na temat najdłuższej drogi sakbe, która ma około 100 kilometrów długości, została zbudowana przez Majów około 1300 lat temu i łączyła dwa miasta na Półwyspie Jukatan, Coba i Yaxuna.

Mapka przedstawia drogi sakbe badane w 2014 r. i w 2017 r.
(źródło ilustracji: Journal of Archaeological Science)
Jak podaje Traci Ardren (z University of Miami), okazuje się, że droga nie biegnie w linii prostej, jak wcześniej przypuszczano na podstawie mapy sporządzonej w latach 30. XX wieku przez archeologów z Carnegie Institute w Waszyngtonie.

Mapa sporządzona w 1934 roku (przerys: Tatiana Gonzalez)
Dzięki technologii LiDAR zidentyfikowano ponad 8000 porośniętych roślinnością budowli o różnych rozmiarach, wzniesionych wzdłuż sakbe. Zatem droga zmieniała kierunek, aby połączyć istniejące już wcześniej mniejsze miasta, leżące na obszarze pomiędzy Coba i Yaxuna.  W miejscach tych, oddalonych od siebie o najwyżej osiem kilometrów, podróżujący mogli zatrzymać się na odpoczynek oraz zaopatrzyć w jedzenie i wodę. Wiele nowych budowli, w tym domy, pałace, platformy i piramidy zostały również zidentyfikowane na terenie Yaxuna.

Budowle na terenie Yaxuna (fot. University of Miami)
Drogę zbudowano w VII wieku, w okresie rozkwitu i ekspansji królestwa Coba, które było jednym z największych miast Majów. O owym czasie władzę sprawowała pani K’awiil Ajaw, której wizerunki z jeńcami u stóp zachowały się na kilku stelach w Coba, a zatem to ona mogła nadzorować budowę sakbe.

  
Stele z Coba z zachowanymi wizerunkami pani K'awiil Ajaw 

Traci Ardren uważa, że o budowie drogi zadecydował rozkwit Chichen Itza i jego sprzymierzeńców, zagrażających strefie wpływów Coba. Yaxuna leży blisko Chichen Itza, a zatem nic dziwnego, że władcy Coba postanowili dokonać ataku na to miasto, a sakbe ułatwiło to zadanie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz