piątek, 13 marca 2020

Wczesne glify Majów na Steli 87 z Tak'alik Ab'aj

Oryginalny artykuł: Una estela revela inicios de la escritura maya en Guatemala

W Gwatemali zaprezentowano najnowsze informacje na temat Steli 87 z Tak’alik Ab’aj, znalezionej wraz z innymi zabytkami podczas prac wykopaliskowych w 2018 roku (post: "Rzeźby w stylu olmeckim z Tak'alik Ab'aj"). Dzięki temu, że rzeźbiona strona steli leżała zwrócona ku ziemi, przedstawiony na niej wizerunek zachował się w dość dobrym stanie. 

Stela 87 z Tak'alik Ab'aj (fot. AFP)
Stela 87 pochodzi z okresu preklasycznego, z 100 r. p.n.e. i przedstawia bogato odzianego władcę z insygniami królewskimi. Szczególnie ważne są cztery zachowane kartusze z glifami, stanowiące jeden z najwcześniejszych przykładów pisma glificznego Majów. Glify pochodzące z okresu preklasycznego są trudne do odczytania, ale jak podaje Nikolai Grube (z Uniwersytetu w Bonn), inskrypcja wspomina tytuły i imię przedstawionego władcy, w tym umam (jego przodek) i ajaw (tytuł używany przez przedstawicieli najwyższej elity Majów).

Tak’alik Ab’aj jest znaczącym ośrodkiem, gdyż związane było zarówno z kulturą Olmeków, jak i Majów. W 2012 r. archeolodzy odkryli tam grób władcy, łączący w sobie cechy przejściowe pomiędzy tymi dwiema kulturami (post: "Grobowiec w Tak'alik Ab'aj"). Jak przekazał prezydent Gwatemali, Alejandro Giammattei, podjęto starania o wpisanie Tak’alik Ab’aj na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz