poniedziałek, 9 marca 2020

Pochodzenie surowców używanych przez rzemieślników w Xalla

Oryginalny artykuł: Expertos del INAH esclarecen el origen de la lapidaria, las conchas y la fauna antigua del palacio de Xalla

Meksykańscy eksperci z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przedstawili rezultaty analiz materiału archeologicznego zebranego na terenie pałacu w Xalla, jednej z dzielnic Teotihuacan. Badania pozwoliły, między innymi, ustalić pochodzenie surowców wykorzystywanych do wyrobu różnych przedmiotów. Jak podaje Emiliano Melgar z Museo del Templo Mayor, dzięki wykopaliskom wiadomo, że Xalla – zamieszkiwana przez przedstawicieli elity – wykazuje wiele podobieństw do innych dzielnic Teotihuacan, szczególnie Teopancazco i Oztoyahualco.

Artefakty z muszli i jadeitu odkryte w Xalla (fot. Linda Manzanilla, INAH)
O wysokim statusie społecznym mieszkańców Xalla świadczą liczne artefakty, które wykonano z surowców sprowadzanych niekiedy z odległych ziem. Trawertyn docierał z rejonu dzisiejszych stanów Puebla i Oaxaca, krzemień ze stanu Morelos, serpentyn i kwarc z terenów Guerrero i Oaxaca, mika – z Oaxaca, a jadeit – z Gwatemali. Obsydian pochodził ze strefy neowulkanicznej, która przecina Meksyk na obszarze od Zatoki Meksykańskiej (w stanie Veracruz) po wybrzeże Oceanu Spokojnego (w stanie Nayarit).

Płytki z miki pochodzące z Xalla. W sumie znaleziono tam aż 37 kg miki
(fot. Rafael Reyes, INAH)
Na terenie pałacu w Xalla znaleziono też figurki ceramiczne i instrumenty muzyczne, w większości połamane, choć trudno ustalić, czy zostały zniszczone rytualnie, czy też podczas rebelii, która doprowadziła do upadku miasta.

Figurki ceramiczne znalezione w Xalla (fot. INAH)
Adrián Velázquez  (z Museo del Templo Mayor) i Norma Valentín (z INAH) przeprowadzili badania muszli i szczątków fauny zebranych podczas 20 lat prac w pałacu w Xalla. Natrafiono tam na 420 fragmentów muszli, pochodzących głównie z Oceanów Spokojnego i Atlantyckiego, choć zdarzały się też muszle małży słodkowodnych. Do najbardziej cenionych przez mieszkańców Teotihuacan należały Spondylus prínceps i Pinctada mazatlanica.

Muszle znalezione na terenie Xalla (fot. INAH)
W Budowli 12 w Xalla natrafiono na 1847 najróżniejszych szczątków fauny. Niektóre zwierzęta, jak przepiórki, zające czy indyki mogły być po proste zjadane przez mieszkańców, podczas gdy inne, jak mewy, sowy rogate i wilki, które zamieszkują tereny oddalone od Teotihuacan, były prawdopodobnie wykorzystywane w celach rytualnych. Archeolodzy znaleźli też paliczek palcowy pumy, z którego rzemieślnicy z Xalla wykonali szpikulec używany podczas rytuału samoofiary. Z kolei drobne szczątki ropuchy i gryzonia dowodzą, że zwierzęta te przypadkowo dostały się do wnętrza budowli i już nie zdołały się stamtąd wydostać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz