wtorek, 17 marca 2020

Odkrycie boiska do gry w piłkę sprzed 3400 lat

Oryginalny artykuł: An ancient ballcourt sheds light on a game made famous by the Aztecs

Na terenie stanowiska archeologicznego Etlatongo, położonego w Dolinie Nochixtlán (region Mixteca Alta, stan Oaxaca, Meksyk) odkryto boisko do gry w piłkę sprzed 3400 lat. Znalezisko ma wyjątkowe znaczenie, gdyż do tej pory uważano, że w tym regionie pierwsze boiska pojawiły się dopiero tysiąc lat później. Początki gry w piłkę wiązano dotychczas wyłącznie z położonym na wybrzeżu Oceanu Spokojnego w stanie Chiapas ośrodkiem Paso de la Amada, którego mieszkańcy zbudowali boisko w 1650 r. p.n.e. Na ziemiach Olmeków co prawda nie natrafiono na boiska, ale w San Lorenzo (stan Veracruz), rozwijającym się w latach 1400-1000 p.n.e., znaleziono gumowe piłki i zabytki z wizerunkami graczy.

Mapka przedstawia położenie Etlatongo (źródło ilustracji: Science Advances)
Jeffrey P. Blomster i Victor Salazar Chávez (z George Washington University, USA) prowadzili prace wykopaliskowe w Etlatongo w latach 2015-2017. Badacze podkreślają, że nowe odkrycie świadczy o tym, iż mieszkańcy Etlatongo odegrali dużą rolę we wprowadzaniu gry w piłkę i ustalaniu jej zasad. Jak wiadomo, z czasem gra stała się popularna na terenie całej Mezoameryki i nabrała rytualnego charakteru.

Jedna ze znalezionych w Etlatongo figurek przedstawiających gracza w piłkę (fot. J. Blomster)
Prace wykopaliskowe wykazały w rzeczywistości istnienie dwóch boisk w Etlatongo, pochodzących z wczesnego okresu formatywnego (lata 1500-1000 p.n.e.). Pierwsze boisko zbudowano w 1374 r. p.n.e. Miało ono 25 metrów szerokości i około 46-52 metrów długości. Około 1200 r. p.n.e. mieszkańcy Etlatongo zastąpili to boisko nowym i większym, gdyż jego szerokość wynosiła około 40 metrów. Ostatecznie zostało ono rytualnie zniszczone, a w złożonym wówczas depozycie archeolodzy natrafili na kości ludzkie i zwierzęce, zwęglone szczątki roślin, muszle i fragmenty co najmniej 14 figurek ceramicznych, przedstawiających graczy w piłkę i nawiązujących do stylu olmeckiego z wczesnego okresu formatywnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz