poniedziałek, 16 grudnia 2024

W Hidalgo INAH chroni pozostałości archeologiczne znalezione podczas budowy drogi

Oryginalny artykuł: En Hidalgo, el INAH preserva vestigios arqueológicos hallados en obra carretera

W ramach projektu ratownictwa archeologicznego specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) zbadali pozostałości platformy piramidalnej, odkrytej w ostatnich miesiącach, podczas prac związanych z infrastrukturą drogową i budową trzeciego pasa autostrady nr 105 na trasie Pachuca-Huejutla (stan Hidalgo, Meksyk). Na pozostałości Budowli 1, będącej częścią prekolumbijskiej osady, nazwanej przez archeologów San Miguel, natrafiono na początku czerwca 2024 r. Miejsce to składa się z pięciu sektorów i co najmniej dziesięciu pagórków, kryjących dawne konstrukcje. Było zamieszkiwane od okresu epiklasycznego (lata 650-950) do późnego okresu postklasycznego (lata 1350-1519). Badacze przygotowali dokumentację tego stanowiska przy wsparciu dronów w celu przygotowania cyfrowych modeli fotogrametrycznych.

Budowla 1 po osłonięciu specjalnym murem (fot.: CINAH Hidalgo)

Zebrano także 155 próbek materiałów ceramicznych, malakologicznych i kamiennych, posadzek wapiennych, ziemi i zwęglonego drewna, które w nadchodzących miesiącach zostaną poddane badaniom laboratoryjnym w celu uzyskania danych archeologicznych. W zakresie działań konserwatorskich podjęto decyzję o budowie muru ze spoiną cementową o długości 43 m i wysokości 11,70 m, grubości w dolnej części 0,80 m i grubości w górnej części 0,40 m, równolegle do odsłoniętego profilu archeologicznego. 

Profil archeologiczny Budowli 1 (fot. CINAH Hidalgo)

Dane uzyskane podczas badań przyczynią się do zrozumienia zamieszkiwania w regionie Sierra Alta de Hidalgo, w szczególności w rejonie Barranca de Metztitlán, gdzie według historiografii pierwsze osady pochodzą sprzed 14 000 lat. Jest to obszar, na którym rozwijało się państwo Metzca, którego wieloetniczny ślad, zdaniem takich autorów jak Palma i Cassiano, był widoczny jeszcze w XVI wieku, kiedy to zakon augustianów rozpoczął tam budowę różnorodnych pustelni, kościołów i klasztorów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz