Oryginalny artykuł: How ancient stone kitchens preserve food secrets
Moździerz, tłuczek i deska do krojenia to współczesne wersje dawnych manos i metate znajdowanych na stanowiskach archeologicznych na całym świecie. Mano to ręczne narzędzie kamienne używane z metate do mielenia i rozdrabniania żywności pochodzącej z roślin i zwierząt. Metate to duży, płaski kawałek kamienia lub zagłębienie w podłożu skalnym. Te metate na podłożu skalnym, znane również jako metate na wolnym powietrzu, są szczególnie powszechne na stanowiskach archeologicznych, a najstarsze z nich pochodzą sprzed 15 500 lat. Teraz badacze z Natural History Museum of Utah wykorzystują nowe techniki, aby wydobyć mikroskopijne pozostałości roślinne zachowane w pęknięciach i szczelinach podłoża skalnego. Dzięki temu chcą dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy je tam umieścili. Ich najnowsze odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie American Antiquity.
![]() |
Lisbeth Louderback podczas wydobywania resztek roślin z metate na podłożu skalnym (fot. Stefania Wilks) |
![]() |
Przykład metate na podłożu skalnym (fot. Stefania Wilks) |
Stefania Wilks podkreśla, że wygląd metate na podłożu skalnym zależy od rodzaju skały. Na przykład w stanie Utah odsłoniętym podłożem skalnym jest zazwyczaj piaskowiec, a metate mają często kształt podłużnego rowka. Inne metate na podłożu skalnym mają kształt naczynia, a niektóre są głębokie i okrągłe, jak współczesny moździerz. Liczne metate na podłożu skalnym występują wzdłuż bazaltowych skał na wyżynach południowego Oregonu i są powiązane z tysiącami paneli petroglifów. Wśród tych obiektów archeologicznych występują również duże populacje roślin o znaczeniu kulturowym, zwłaszcza geofitów, których korzenie i bulwy magazynują skrobię. Archeolodzy porównali pozostałości roślin na powierzchni metate z tymi ukrytymi głęboko w szczelinach. Dzięki zebranym próbkom przeprowadzono analizy, które wykazały obecność granulek skrobi w głęboko osadzonych próbkach, co stanowiło dowód na to, że różne gatunki roślin zawierających skrobię były ucierane na metate.
![]() |
Dawne petroglify zachowane na skałach (fot. Stefania Wilks) |
W kolejnym etapie badań uczeni zaczęli ustalać, z jakich roślin pochodzą granulki. Był to proces czasochłonny, wymagający przeanalizowania setek granulek skrobi z wielu gatunków roślin, aby poznać ich cechy morfologiczne, a następnie porównać je z granulkami roślin obecnie rosnących na tym obszarze. Na przykład rośliny z rodziny marchwi były powszechne, w tym grupa roślin zwanych korzeniem biszkoptowym. Znaleźli również dzikie trawy, najprawdopodobniej dzikie żyto i rośliny należące do rodziny liliowatych. Wszystkie te rośliny były i nadal są ważnymi źródłami pożywienia dla lokalnych grup tubylczych.
![]() |
Mapka przedstawia miejsca, w których pobrano próbki do analiz (fot. Stefania Wilks) |
Jak podaje Stefania Wilks, analiza skrobi jest pomocna w badaniu dawnej diety ludzi, ponieważ niektóre części roślin nie zachowały się w zapisach archeologicznych. Na przykład warzywa korzeniowe rozpadają się szybciej niż nasiona lub zboża. Ta nowa metoda odzyskiwania granulek skrobi zapewnia naukowcom inny sposób badania roli roślin w diecie człowieka. Pokazuje również, w jaki sposób metate na podłożu skalnym, często pomijane podczas prac na stanowiskach archeologicznych, zawierają cenne informacje o dawnym życiu ludzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz