piątek, 16 listopada 2012

Nowe odkrycia w San Miguelito

Oryginalny artykuł: Osamentas mayas revelan fase final de epoca prehispanica
Fotogaleria INAH: Fotografie z San Miguelito


W San Miguelito – otwartym niedawno dla zwiedzających – nadal prowadzone są prace wykopaliskowe. Archeolodzy Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH-Conaculta) w Meksyku odkryli 47 pochówków, mieszczących się w jedenastu budowlach o charakterze mieszkalnym. Trzydzieści pochówków zawierało szczątki dzieci zmarłych w wieku 3 – 6 lat w wyniku anemii i niedożywienia, co świadczy o pogarszających się warunkach zdrowotnych i pogłębiającej się biedzie mieszkańców San Miguelito w XVI wieku. Sandra Elizalde kierująca projektem archeologicznym podaje, że pochówki pochodzą z późnego okresu postklasycznego (lata 1200 – 1550). Zmarłym towarzyszyły bardzo skromne dary, głównie proste naczynia ceramiczne. W jednym pochówku znaleziono figurkę w formie kolibra, a w innym – figurkę staruszki z wyraźnie zaznaczonymi zmarszczkami. Pozostałe groby zawierały prawdopodobnie szczątki dorosłych osób, choć badania nadal trwają.

Jeden z pochówków w San Miguelito (fotografia INAH)
Adriana Velázquez Morlet, dyrektor Centrum INAH w Quintana Roo, wyjaśniła, że konkwista hiszpańska na Półwyspie Jukatan wyglądała nieco inaczej niż na pozostałych ziemiach Mezoameryki, gdyż ze względu na sporą ilość rozproszonych miast, Hiszpanie potrzebowali aż 20 lat aby je sobie podporządkować, a gdy już się im to udało, to osiedlili się na ziemiach dzisiejszych stanów Jukatan i Campeche, podczas gdy wybrzeże wschodnie, stanowiące obszar obecnego stanu Quintana Roo, cierpiało z powodu przerwania wiodących tamtędy szlaków handlowych, w wyniku czego miasta takie jak San Miguelito i El Rey zostały opuszczone.

W San Miguelito dokonano też innych, nowych odkryć. W jednej z budowli o charakterze pałacowym natrafiono na dwa reliefy przedstawiające majańskiego boga deszczu Chahk. W części centralnej natomiast ustawiony był ołtarz, z umieszczonym na nim naczyniem ceramicznym, zawierającym kawałki obsydianu, krzemienne noże, małą motykę i paciorki. Poza tym archeolodzy znaleźli wiele przedmiotów pochodzących głównie z późnego okresu postklasycznego, w tym wisiorek z muszli z delikatnie wyrytym wizerunkiem osoby o cechach typowych dla centralnego Meksyku, narzędzia kamienne, noże, kawałki pochodzącego z Gwatemali obsydianu i naczynia ceramiczne. Badacze INAH odkryli też w jednej ze świątyń pozostałości malowidła ściennego z motywami morskimi i przedstawieniami fauny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz