środa, 7 listopada 2012

San Miguelito otwarte dla zwiedzających

Oryginalny artykuł: San Miguelito - nuevo sitio arqueologico en Cancun

Jak powiadomił Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH-Conaculta), po dwóch latach prac archeologicznych, zostało otwarte dla zwiedzających majańskie miasto San Miguelito, leżące u wybrzeży Morza Karaibskiego. San Miguelito było zamieszkane w późnym okresie postklasycznym (lata 1200 – 1550 n.e.) i stanowiło ważny port, czemu sprzyjało jego strategiczne położenie tuż przy lagunie Nichupté. Prawdopodobnie było połączone z ośrodkiem znanym dziś jako El Rey, który również znajduje się na terenie Cancún.
           
Archeolodzy zarejestrowali w San Miguelito około 40 najróżniejszych budowli, z których do tej pory odrestaurowano 14. Miasto powstawało w dwóch etapach. Pierwszy obejmował XIII-XIV wiek, kiedy to wzniesiono najważniejsze konstrukcje. Przypuszczalnie w tym też okresie San Miguelito utrzymywało bliskie kontakty z Tulum, Xcaret i Xelhá, gdyż wszystkie te miasta charakteryzuje styl typowy dla wschodniego wybrzeża. Drugi etap w dziejach miasta zbiegł się z konkwistą hiszpańską, która doprowadziła do jego upadku i opuszczenia w XVI wieku.

San Miguelito (fot. INAH)
Odrestaurowane budowle San Miguelito tworzą pięć zespołów architektonicznych. Pierwszy obejmuje Wielką Piramidę, o wysokości ośmiu metrów. W Kompleksie Południowym natomiast znajdują się budowle o charakterze mieszkalnym i niewielkie ołtarze.  Nazwa kolejnego – Kompleks Smoków, wywodzi się od znalezionych tam w latach 70-tych XX wieku, głów węży, które okoliczni mieszkańcy uznali za smoki. W tej części miasta wznosi się sześć budowli pałacowych i kilka ołtarzy. W Grupie Chaac mieści się pałac poświęcony majańskiemu bogu deszczu i pełniący przypuszczalnie funkcję administracyjną. W Zespole Północnym natomiast, gdzie zachowały się głównie budowle mieszkalne, znaleziono 47 pochówków. Większość grobów zawierała szczątki małych dzieci, zmarłych z powodu chorób i niedożywienia w XVI wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz