środa, 21 listopada 2012

Zmumifikowany pies z Cueva de la Candelaria

Oryginalny artykuł: Examinan al unico perro momificado de Mexico
Zobacz także: Fotografie INAH

Meksykańscy uczeni z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH-Conaculta) przeprowadzają badania radiograficzne i DNA zmumifikowanego psa sprzed około tysiąca lat. Pies został znaleziony w jaskini zwanej Cueva de la Candelaria, w stanie Coahuila już znacznie wcześniej, ale znajdował się w rękach prywatnych i dopiero teraz, dzięki przeprowadzonej inspekcji, mógł dołączył do zbiorów archeologicznych INAH

Jak poinformował archeolog Alejandro Bautista Valdespino, w północnej części Meksyku bardzo rzadko spotykamy w grobowcach szkielety psów i ten zmumifikowany pies – około 42 centymetrów długości i 22 centymetrów wysokości, jest jedynym tego typu znaleziskiem. Badacz podkreśla też, że odkrycie to z jednej strony potwierdza poglądy o umieszczaniu w grobowcach psów jako towarzyszy zmarłych, a z drugiej strony może stanowić świadectwo udomowienia tych zwierząt.

Zmumifikowany pies (fotografia INAH)
Cueva de la Candelaria – jak podaje archeolog Uri Leopoldo de la Rosa Gutierrez z Centrum INAH-Coahuila – była wykorzystywana przez grupy myśliwych-zbieraczy jako miejsce grzebania zmarłych. Badania prowadzone tam w 1953 roku doprowadziły do znalezienia około 200 pochówków oraz ponad 4000 najróżniejszych przedmiotów, w większości pochodzenia organicznego, jak tkaniny, kosze, wyroby z drewna i kości. Biorąc pod uwagę datowanie tych znalezisk na lata 800 – 1200 n.e. ustalono wstępnie, że zmumifikowany pies ma około tysiąca lat, co potwierdzają badania metodą węgla radioaktywnego. Specjaliści INAH uważają, że mumifikacja psa nastąpiła w sposób naturalny, wynikający z warunków klimatycznych panujących wewnątrz jaskini.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz