piątek, 19 kwietnia 2013

Pozostałości prekolumbijskiego nabrzeża portowego w Veracruz

Oryginalny artykuł: Encuentran posible muelle prehispanico en Veracruz

Na terenie ośrodka ceremonialnego Tabuco (stan Veracruz) zlokalizowano budowle, stanowiące przypuszczalnie część prekolumbijskiego portu Tuxpan. María Eugenia Maldonado Vite – odpowiedzialna za prace archeologiczne – podkreśla, że nowe znaleziska mogą być pozostałościami dawnego nabrzeża portowego, gdzie kontrolowano przepływ towarów i handel drogą morską w tym rejonie. Byłby to zatem pierwszy prekolumbijski port zlokalizowany przez archeologów nad Zatoką Meksykańską. Nowe odkrycie całkowicie zmienia spojrzenie na Tabuco, uważane dotychczas jedynie za centrum ceremonialne. Tabuco, leżące na brzegu rzeki Tuxpan, na wąskim pasie ziemi w odległości 5 kilometrów od morza, było miastem Huasteków. W latach czterdziestych XX wieku badania prowadził tam Gordon Ekholm, który ustalił, że Tabuco było zamieszkiwane w okresie protoklasycznym (100 r. p.n.e. – 250 r. n.e.) i we wczesnym okresie postklasycznym (lata 900 – 1200 n.e.).

Pozostałości dawnego nabrzeża portowego
w Tabuco (stan Veracruz) (fotografia INAH)

Obecne prace INAH na terenie tego ośrodka stanowią część projektu archeologicznego, którego celem jest poznanie organizacji politycznej w tej strefie granicznej pomiędzy ziemiami zamieszkiwanymi w czasach prekolumbijskich przez Huasteków i Totonaków. Podjęte w październiku 2012 roku badania przy użyciu sondy wykazały istnienie jakichś budowli. Poza tym znaleziono śmietnisko z licznymi fragmentami ceramiki, szczątkami zwierząt, kawałkami obsydianu i sporą ilością muszli ostryg. W północno-wschodniej części natrafiono na mur z ławą pokrytą warstwą stiuku i zbudowaną na wielkich płytach ze sproszkowanych i zlepionych muszli. Mur, o wysokości i grubości około 60 centymetrów, ma długość 15 metrów, jednak ze względu na pochyłość terenu zagłębia się częściowo w ziemi. 

Ceramika Huasteków
(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Odkryto również trzy okrągłe budowle - o średnicy 3 metrów -  mające służyć adoracji,  znajdujące się w miejscu, które mogło stanowić jedno z wejść do centrum ceremonialnego od strony laguny. Z kolei w części zachodniej zachowała się inna okrągła budowla o średnicy 15 metrów i wysokości 60 centymetrów, pełniąca przypuszczalnie funkcję mieszkalną. W części południowej natomiast znajduje się rampa prowadząca na nabrzeże. Była to przypuszczalnie strefa kontroli towarów, gdyż można jeszcze dostrzec ślady po ścianach pomieszczeń służących w czasach prekolumbijskich jako magazyny.

Ceramika Huasteków
(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Niektórzy badacze sądzą, że Tabuco musiało być ważnym portem i dlatego Trójprzymierze włożyło wiele wysiłku, aby podporządkować sobie te tereny, a ich mieszkańców zmusić do płacenia danin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz