poniedziałek, 19 stycznia 2015

Aplikacja do studiowania Kodeksu Mendoza

Oryginalny artykuł: INAH pone a disposicion una app para el estudio y difusion del Codice Mendoza

Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku udostępnił aplikację do badania Kodeksu Mendoza. Jest ona przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych meksykańskimi kodeksami, zarówno dla historyków, paleografów, filozofów, etnografów i antropologów, jak i dla entuzjastów. Aplikacja jest dostępna w wersji dwujęzycznej (angielskiej i hiszpańskiej) na stronie internetowej, pod adresem:


Kodeks Mendoza
Kodeks Mendoza został sporządzony w 1542 roku, na polecenie wicekróla Antonia de Mendoza, z zamiarem ukazania panoramy gospodarczej, politycznej i społecznej podbitych wówczas ziem. Jest uważany za podstawowe źródło wiedzy o prekolumbijskim Meksyku. Obejmuje 72 ilustrowane kartki, opatrzone notatkami w języku náhuatl oraz 63 kartki z komentarzem w języku hiszpańskim.

Strony Kodeksu Mendoza w wersji przygotowanej przez INAH
Wirtualna edycja Kodeksu Mendoza pozwala na szczegółowe przestudiowanie wyglądu dokumentu, uzyskanie informacji o jego poszczególnych elementach oraz sporządzenie transkrypcji tekstu w językach angielskim i hiszpańskim. Z kolei mapy cyfrowe pozwalają odnaleźć miejsca wspominane w sekcjach manuskryptu. Dzięki temu czytelnik ma do dyspozycji kompletną zawartość Kodeksu Mendoza.

Widok jednej ze stron aplikacji przygotowanej przez INAH
INAH przygotował aplikację we współpracy z Bodleian Library w Oxfordzie, gdzie manuskrypt jest przechowywany od XVII wieku i z King’s College w Londynie. Prace przeprowadzono w 2014 roku pod kuratelą Frances Berdan i Baltazara Brito.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz