środa, 28 stycznia 2015

Świadectwa życia codziennego w Nuevo Lourdes (Salwador)

Oryginalny artykuł: Salvadoran Archaeological Site Provides Window into Pre-Columbian Life

Prace archeologiczne na terenie stanowiska Nuevo Lourdes, leżącego w prowincji La Libertad w Salwadorze, dostarczyły nowych informacji na temat życia codziennego w czasach prekolumbijskich. Podczas wykopalisk, prowadzonych we wrześniu i październiku 2014 roku, odkryto pochodzące z późnego okresu klasycznego (650 – 950 n.e.) naczynia ceramiczne do gotowania, kamienne żarna do ucierania ziaren kukurydzy oraz dwa jadeitowe paciorki. Poza tym znaleziono czaszkę, zęby i fragmenty kości. Wszystkie artefakty zostały oficjalnie zaprezentowane w minionym tygodniu.

Artefakty znalezione na terenie Nuevo Lourdes
(źródło fotografii: Latin American Herald Tribune)
Na Nuevo Lourdes natrafiono przypadkowo w 2013 roku, podczas budowy okolicznych domów mieszkalnych. Już wówczas archeolodzy odkryli ślady pól uprawnych, pochówek, dary ofiarne, co najmniej sześć naczyń do gotowania, wiele fragmentów ceramiki oraz przedmioty z kamienia i obsydianu.

Kierująca pracami archeolog, Shione Shibata, przekazała, że Nuevo Lourdes nie było ośrodkiem ceremonialnym z piramidami i rezydencjami władców, ale miejscem, gdzie ludzie mieszkali i zajmowali się codziennymi pracami. Swymi początkami sięga późnego okresu preklasycznego (lata 200 p.n.e. - 200 n.e.). Badacze nie przypisali jeszcze tego stanowiska konkretnej kulturze prekolumbijskiej, ale archeolog Hugo Diaz uważa, że mogło być ośrodkiem Majów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz