piątek, 18 września 2015

W Pacopampa (Peru) odkryto grobowiec sprzed 2700 lat

Oryginalny artykuł: Hallan ofrendas de oro en tumba de cultura Pacopampa

Na terenie Kompleksu Archeologicznego Pacopampa (prowincja Chota, region Cajamarca) natrafiono na nietknięty grobowiec, zapieczętowany 2700 lat temu i kryjący szczątki dwóch osobistości, którym towarzyszyły wspaniałe dary. Odkrycia dokonali archeolodzy z Narodowego Muzeum Etnologii w Japonii i z peruwiańskiego Uniwersytetu San Marcos (UNMSM). Ze względu na bogactwo grobowca, może on zostać uznany za skarb narodowy.

Kompleks Archeologiczny Pacopampa (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Juan Pablo Villanueva, badacz związany z UNMSM podaje, że w fosie pochowano dwie osoby, których ciała ułożono w przeciwnych kierunkach, północnym i południowym. Grobowiec znajdował się na głębokości jednego metra i przypominał inny, znaleziony w 2009 roku i należący do kobiety nazwanej „Damą z Pacopampa”. Szczątki obu osób zostały przykryte wielkimi, ułożonymi ukośnie płytami oraz osłonięte kamieniami i ziemią.

Grobowiec ze szczątkami dwóch dostojników (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Pierwsza z tych osób została złożona z naszyjnikiem wykonanym ze złotych paciorków, połączonych w taki sposób, aby tworzyły jakby ażur w formie ósemek, przypominający ruch węża. Przy czaszce zmarłego znajdowały się porcje minerałów: cynobru (kolor czerwony), malachitu (kolor zielony), hematytu (kolor ciemnobrązowy), magnetytu (błyszczący kolor czarny) i kalcytu (kolor biały). Być może te barwy i minerały miały jakieś szczególnie ważne znaczenie podczas rytuałów grzebalnych w owych czasach. Grobowiec datowany jest na lata 800-500 p.n.e.

Naszyjnik ze złotych paciorków (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Drugiej osobie towarzyszyła piękna butla o wysokości 20 centymetrów, z uchwytem strzemieniowym, ozdobiona wizerunkiem węża z głową jaguara i rytymi motywami romboidalnymi. Naczynie to sprawiło, że pochówek nazwano „Grobem Kapłanów Węża-Jaguara”.

Naczynie w formie węża z głową jaguara (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Yuji Seki, profesor z Narodowego Muzeum Etnologii w Japonii uważa, że dary ofiarne i szczególne traktowanie zwłok świadczą o tym, że pochowane osoby były za życia ważnymi członkami społeczeństwa, być może przywódcami lub kapłanami. Uczony podkreślił, że ceremonialne centrum Pacopampa powstało około 3000 lat temu. Grobowiec dwóch osobistości znajdował się przy wschodniej stronie czworokątnego dziedzińca, na trzeciej platformie. Dziedziniec ten był sceną spotkań o charakterze publicznym, gdzie odbywały się ceremonie powiązane z konsumpcją potraw i napojów. Być może osoby te kierowały takimi festynami i same w nich uczestniczyły. Yuji Seki oznajmił również, że odkrycia w Pacopampa można powiązać z innymi znaleziskami o podobnych cechach, na przykład w Kuntur Wasi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz