środa, 9 września 2015

Aplikacja do studiowania Kodeksu Boturini

Oryginalny artykuł: INAH presenta la edicion digital del Codice Boturini o Tira de la Peregrinacion

Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku przygotował nową kopię Kodeksu Boturini wraz z aplikacją, która może być stosowana całkowicie bezpłatnie na różnych nośnikach, jak iPAD i iPhone, a w najbliższych dniach również w wersji dla Android. Podczas konferencji prasowej, Teresa Franco, dyrektor INAH podkreśliła, że jest to najnowszy projekt z całej serii związanej z meksykańskimi kodeksami i mającej na celu udostępnienie dokumentów historycznych szerszej publiczności.

Nowa kopia Kodeksu Boturini (fot. Héctor Montaño, INAH)
Kodeks Boturini, znany też jako Tira de la Peregrinación, jest jednym z najważniejszych manuskryptów. Jego oryginał, pochodzący z XVI wieku, przechowywany jest w Narodowej Bibliotece Antropologii i Historii (BNAH) w mieście Meksyk. Jest to wstęga wykonana z papieru amate o długości 5,42 metrów i szerokości 20 centymetrów. Nazwa kodeksu pochodzi od nazwiska zbieracza antyków i historyka, Lorenza Boturini. Kodeks opowiada o najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas wędrówki siedmiu plemion Nahuas-Chichimecas z mitycznej krainy Aztlán do Doliny Meksyku. Baltazar Brito, dyrektor BNAH przypomniał, że istnieje kilka dokumentów historycznych i zachowanych mitów, na podstawie których można ustalić, że owa wędrówka kończy się założeniem miasta México-Tenochtitlan.

Kodeks Boturini, Lamina 1 (fot. Héctor Montaño, INAH)

Ernesto Miranda z INAH przekazał, że nowa kopia Kodeksu Boturini została wykonana przez rękodzielników z San Pablito (Pahuatlán, stan Puebla, Meksyk) w tradycyjny sposób na papierze amate wytworzonym z kory drzewa „jonote” (Heliocarpus appendiculatus), z której można uzyskać włókna lepszej jakości. Użyto barwników pochodzenia organicznego, których trwałość szacowana jest na około 200 lat. Kodeks Boturini można z łatwością przeglądać w wersji cyfrowej, a wysoka rozdzielczość ilustracji pozwala dostrzec detale. Uzupełnieniem prezentacji jest opowieść o trasie wędrówki przedstawionej na stronach manuskryptu i dołączona bibliografia dotycząca badań nad kodeksem.

Wersja cyfrowa Kodeksu Boturini (fot. Héctor Montaño, INAH)
Dr Patrick Johansson, specjalista z UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México) podkreśla, że Kodeks Boturini jest jednym z najważniejszych manuskryptów, a nowa kopia jest mistrzowskim dziełem, które wywołuje wielkie emocje. Jego zdaniem „22 kartki kodeksu, złożone w harmonijkę, otwierają się przed nami niczym świat, są świątynią, przedmiotem kultu”.

Wersja cyfrowa Kodeksu Boturini (fot. Héctor Montaño, INAH)
César Moheno z INAH dodał, że już we wrześniu 2014 roku powstała strona internetowa poświęcona meksykańskim kodeksom, na której to stronie po raz pierwszy udostępniono w wysokiej rozdzielczości i bezpłatnie 44 kodeksy zaprezentowane podczas wystawy „Códices de México, memorias y saberes”. Do chwili obecnej stronę tę odwiedziły setki tysięcy osób:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz