piątek, 20 listopada 2015

Stan Coahuila (Meksyk) odzyskał zrabowane artefakty

Oryginalny artykuł: Regresan a Coahuila piezas arqueologicas robadas en 2008

We wtorek, 17 listopada, Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) oficjalnie przekazał władzom stanu Coahuila (Meksyk) kolekcję 976 artefaktów, które zostały zrabowane w 2008 roku z Domu Kultury Cuatro Ciénegas. Przedmioty te zostały przechwycone na różnych przejściach granicznych ze Stanami Zjednoczonymi i były przechowywane przez INAH od 2012 roku.

Część artefaktów zrabowanych w 2008 roku (fot. INAH)
Wszystkie artefakty pochodzą z rejonu północnego Meksyku i datowane są na różne okresy. Do najstarszych należą kamienne ostrza, liczące około 10 000 lat i wykonane przez pierwszych myśliwych-zbieraczy, którzy dotarli na ziemie tego regionu.

Najstarsze ostrza liczące 10 000 lat (fot. INAH)
Kolekcja obejmuje nie tylko narzędzia wykorzystywane przez myśliwych (łuki, oszczepy, groty), ale również fragmenty tkanin, sandałów, plecionych koszy i mat.

Fragmenty plecionych koszy, sandałów i mat (fot. INAH)
Sporządzono dokładny rejestr wszystkich odzyskanych przedmiotów. W identyfikacji pomogły przechowywane przez INAH, od 2002 roku, fotografie i dokładne opisy. Cała kolekcja powróciła do Domu Kultury Cuatro Ciénegas, gdzie zostanie wystawiona i odpowiednio strzeżona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz