środa, 12 października 2016

Geoglify z Quilcapampa (Peru)

Oryginalny artykuł: Ancient circular geoglyphs discovered in Peru

W okolicy peruwiańskiego miasta Quilcapampa (Santa Isabel de Siguas, Arequipa) odkryto liczne geoglify w formie okręgów. Justin Jennings z Royal Ontario Museum w Toronto i jego zespół, poza inspekcją terenu, wykorzystali również w swych badaniach zdjęcia satelitarne i drony. Mniejsze geoglify są widoczne z ziemi, ale duże łatwiej dostrzec z góry. Archeolodzy starają się jak najszybciej dokonać wszelkich pomiarów i zarejestrować geoglify zanim cały ten teren zostanie przeznaczony pod uprawy rolnicze. Wyniki prac, sponsorowanych przez National Geographic Society, zostały opublikowane w Journal of Archaeological Science: Reports.

Jeden z geoglifów odkrytych w okolicy Quilcapampa (fot. Justin Jennings)
Część geoglifów jest bardzo prosta i przedstawia pojedyncze kręgi o średnicy od dwóch do czterech metrów. Inne są jednak bardziej złożone i zajmują powierzchnię nawet ponad 800 metrów kwadratowych. Jeden z geoglifów zawiera co najmniej sześć kręgów, rozmieszczonych w taki sposób, że wyglądem przypominają wir. Wewnątrz niektórych geoglifów lub obok znajdują się stosy usypane z nieociosanych kamieni.

Zdjęcie lotnicze przesdtawiające geoglify i usypane stosy kamieni (fot. Justin Jennings)
Jak podaje Justin Jennings, geoglify pochodzą z lat 1050–1400 n.e., kiedy to Quilcapampa zajmowała obszar około 70 hektarów i stanowiła ważny ośrodek handlowy. Dawni mieszkańcy pozostawili po sobie nie tylko geoglify, gdyż juz podczas wcześniejszych badań w tym rejonie natrafiono na ścianach skalnych na petroglify. Nadal jednak pozostaje tajemnicą, dlaczego ludzie z Quilcapampa wybrali kręgi jako wzór geoglifów. Jennings sugeruje, że może miały symbolicznie nawiązywać do nieustannego przepływu ludzi, którzy w ramach wymiany towarowej krążyli pomiędzy wybrzeżem a terenami górskimi tym bardziej, że geoglify znajdują się w pobliżu dróg stanowiących szlaki handlowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz