środa, 26 października 2016

Pierwsza oficjalna ekspedycja archeologiczna na wyspach Coronado

Oryginalny artykuł: Realizan primera expedicion arqueologica oficial en Islas Coronado (Baja California)

W odległości około 16 kilometrów od Tijuany leżą cztery wysepki, zwane ogólnie Coronado. Są to: Coronado Sur (z zatoką Puerto Cueva), Coronado Norte, Coronado Centro i Pilón de Azúcar (zamieszkiwana przez ptactwo). Meksykański badacz Antonio Porcayo Michelin z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) i Amerykanin Todd Braje z Uniwersytetu Stanowego w San Diego (Kalifornia) kierują obecnie oficjalną ekspedycją archeologiczną na wyspach, poszukując śladów pierwszych mieszkańców Ameryki.

Przemierzanie wyspy Coronado Sur (fot. Antonio Porcayo, INAH)
Przemierzanie wyspy Coronado Norte (fot. Antonio Porcayo, INAH)
Okazało się, że teren ten jest szczególnie bogaty w świadectwa archeologiczne i przez niecały tydzień, od 13 do 18 października, zdołano już zarejestrować 30 miejsc z pozostałościami pierwszych grup ludzi, które dotarły w te rejony. Badacze nie musieli nawet prowadzić prac wykopaliskowych, gdyż na powierzchni ziemi natrafili na prehistoryczne narzędzia kamienne.

Zbieranie prehistorycznych narzędzi kamiennych (fot. Antonio Porcayo, INAH)
Odkryto również ślady obozowisk pod gołym niebem i trzy głębokie schroniska skalne, gdzie zachowały się resztki mięczaków, ryb i ssaków morskich, spożywanych przez pierwszych mieszkańców. Obecnie przeprowadzane są analizy laboratoryjne w celu datowania znalezisk.

Badanie śladów dawnego obozowiska (fot. Antonio Porcayo, INAH)
To rozpoznanie archeologiczne po raz pierwszy objęło cały obszar wysp Coronado Norte i Coronado Sur, które do tej pory nie były tak dokładnie zbadane przez archeologów, gdyż wcześniej ograniczano się jedynie do północnych krańców obu wysp. W latach 30-tych XX wieku, Malcolm Rogers natrafił w dwóch miejscach (po jednym na każdej z obu wysp) na pierwsze ślady dawnych mieszkańców. Około 20 lat później, Carl Hubbs badał Coronado Norte, a w 1979 roku Darcy L. Ike – Coronado Sur. Poza tym, nurek Guadalupe Raya Ortíz, w wodach w pobliżu wysp, na głębokości 20 metrów zlokalizował dawne kamienne moździerze.

Narzędzia kamienne znalezione na wyspach Coronado (fot. INAH)
Jak podaje Antonio Porcayo, wyspy Coronado znajdują się na trasie migracji pierwszych ludzi, którzy dotarli na kontynent amerykański, podążając wzdłuż wybrzeża, na południe, w stronę Półwyspu Kalifornijskiego aż po obecne Los Cabos. Spośród innych wysp w pobliżu Półwyspu Kalifornijskiego, na uwagę zasługują wyspy Channel (na północ od Coronado), i wyspa Cedros (na południe od Coronado), gdzie odkryto ślady osadnictwa sprzed 11 000 lat.

Znalezione kości ssaków morskich, spożywanych przez dawnych mieszkańców (fot. INAH)
Antonio Porcayo, powołując się na zachowane informacje historyczne dodał, że hiszpańscy kronikarze, którzy przeprowadzili inspekcję wysp Coronado w XVI wieku, nie spotkali tam żadnych Indian, a w 1542 roku Juan Rodríguez Cabrillo nazwał je nawet „bezludnymi wyspami”. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że grupy ludności zamieszkiwały te tereny znacznie wcześniej.

Badanie jednego ze schronisk skalnych (fot. Antonio Porcayo, INAH)
Na wyspach zachowało się również sporo śladów z późniejszego okresu, związanych między innymi z Indianami Yumanos. Natrafiono bowiem na fragmenty ich ceramiki, datowane na 1000 r. n.e., co mogłoby świadczyć o tym, że Yumanos dotarli na wyspę łodziami. Do tej pory nie istniały żadne dowody, wskazujące na to, że Yumanos żeglowali po pełnym morzu.

Znalezione fragmenty ceramiki Indian Yumanos (fot. INAH)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz