piątek, 13 lipca 2018

Nowe odkrycia w piramidzie w San Andres (Salwador)

Oryginalny artykuł: Estos son los nuevos hallazgos en el Parque Arqueologico San Andres

Na terenie Parku Archeologicznego San Andrés w Salwadorze, grupa badaczy, którą kieruje dr Akira Ichikawa z Nagoya University (Japonia) dokonała nowych odkryć w budowli zwanej La Campana („Dzwon”). La Campana jest największą konstrukcją w San Andrés, o wysokości 20 metrów, z czego 7 metrów zajmuje platforma o podstawie 80 na 90 metrów, na której wzniesiono piramidę o wysokości 13 metrów.

Budowla zwana La Campana (fot. Marvin Romero)
Dzięki badaniom wnętrza budowli archeolodzy zdołali ustalić, że przechodziła ona dwa etapy konstrukcyjne. La Campana została przypuszczalnie wzniesiona po erupcji wulkanu Ilopango w 535 r. n.e., na co wskazywałyby zachowane warstwy popiołu. Z tego pierwszego okresu pochodzi 14 stopni, tworzących schody o szerokości 1,5 metra i wysokości 6 metrów. Wykonano je z kamieni o różnych rozmiarach i nieregularnych kształtach, połączonych ziemią.

Nowo odkryte schody pochodzące z pierwszej fazy konstrukcyjnej (fot. Marvin Romero)
Z drugiego etapu konstrukcyjnego pochodzi znaleziony u stóp piramidy depozyt ofiarny, utworzony przez siedem kamiennych płyt ustawionych pionowo po okręgu i przykrytych czterema innymi płytami kamiennymi.

Depozyt ofiarny znaleziony u stóp budowli (fot. Ministerstwo Kultury w Salwadorze)
Jak podaje Akira Ichikawa, w depozycie znaleziono muszlę spondylus, trochę pigmentu, bardzo połamane i trudne do zidentyfikowania kości zwierząt, a przede wszystkim dwa naczynia ceramiczne, misę i wazę. We wnętrzu wazy, pod glinianą przykrywką znajdowały się dwa przedmioty z jadeitu, z których jeden ozdobiono wizerunkami dwóch, zwróconych w przeciwne strony głów węży z otwartymi paszczami.

Waza znaleziona w depozycie ofiarnym (fot. Ministerstwo Kultury w Salwadorze)

Artefakty z jadeitu znalezione we wnętrzu wazy (fot. Roberto Flores)
Piękna misa została wykonana w tak zwanym stylu Copador, charakterystycznym dla późnego okresu klasycznego (lat 650-900 n.e.).

Misa znaleziona w depozycie ofiarnym (fot. Roberto Flores)
Z drugiego etapu konstrukcyjnego zachowała się część budowli wzniesiona z cegieł adobe połączonych zaprawą wapienną, fragment ozdobnego gzymsu i ława. Powstały one prawdopodobnie po 650 r. n.e., o czym świadczą warstwy popiołu z erupcji wulkanu Loma Caldera, który zniszczył wówczas ośrodek Joya de Cerén.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz