niedziela, 26 maja 2013

Alert archeologiczny na stanowisku Chau Hiix w Belize

Oryginalny artykuł: Adele Ramos. Archaeologists “on alert” about Mayan site Chau Hiix. Amandala 21.05.2013.

Jeszcze nie ucichła międzynarodowa burza wywołana przez zniszczenie stanowiska archeologicznego Nohmul, kiedy archeolodzy podnieśli alarm w sprawie innego stanowiska w Belize z powodu podejrzeń, że pewien niewymieniony z nazwiska biznesmen ma chce wykorzystać stanowisko Chau Hiix w wiosce Crooked Tree Village jako źródło materiałów budowlanych.

BAS (Belize Audubon Society) otrzymało w zeszłym tygodniu doniesienie, z którego wynika, że w Chau Hiix już się rozpoczęły prace odkrywkowe, ale ponieważ jest to poza jego jurysdykcją, sprawa została przekazana do Instytutu Archeologii (IA). Dr Jaime Awe, komisarz ds. archeologii, powiedział, że po oględzinach stanowiska stwierdzono, że duża część terenu została oczyszczona, prawdopodobnie przy pomocy ciężkiego sprzętu rolniczego. Wypalona została również roślinność na majańskich kopcach, ale same kopce nie zostały zniszczone. Zagrożona jest majańska piramida o wysokości 22 m.

Chau Hiix w Belize (mapa Wikipedia)

Według komisarza ds archeologii telefony na temat grabienia stanowisk archeologicznych nie są rzadkością, chociaż najbardziej zagrożone miejsca znajdują się wzdłuż granicy Belize i Guatemali, w miejscach takich jak Rezerwat Archeologiczny Caracol, gdzie gwatemalczycy wycinają xate (czyt. szatej), czyli liście 3 gatunków palmy, przy okazji kłusując i rabując stanowiska archeologiczne. Dr Awe zapowiedział także, że IA planuje kolejne wizyty na stanowku Chau Hiix, żeby sprawdzić, czy na stanowsku zaszły jakieś zmiany. 

Chau Hiix leży w rejonie Western Lagoon, na granicy między dystryktami Orange Walk i Belize, na terenie rezerwatu przyrody Crooked Tree. Stanowisko było prawdopodobnie zamieszkane w okresie od preklasyku do postklasyku - 400 r. pne do 200 r. ne. Zdaniem BAS jest to jedno z ostatnich nietkniętych i nieobrabowanych stanowisk majańskich, ponieważ od pokoleń miejscowa społeczność utrzymywała je w tajemnicy. Badania archeologiczne prowadzone od lat 90-ych XX wieku ujawniły paciorki, naczynia, ostrza i przedmioty ozdobne. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz