niedziela, 5 maja 2013

Petroglify na ziemiach Huasteków

Oryginalny artykuł: Registran petrograbados en la huasteca veracruzana
Zobacz także: Fotografie INAH


W połowie stycznia bieżącego roku, na wzgórzu Cerro del Sombretete (w stanie Veracruz, Meksyk) zostały odkryte petroglify wyryte na skalnej płycie o wymiarach 2,90 na 2,50 metra. Obecnie meksykańscy archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii przyjrzeli się bliżej naskalnym rytom sprzed 500 lat i samej lokalizacji wielkiego głazu. María Eugenia Maldonando Vito podaje, ze znalezisko może wiązać się z pomiarami czasu, obserwacjami ciał niebieskich i kultem wzgórz, a same ryty zostały przypuszczalnie wykonane przez dawne grupy Huasteków. Kamień znajduje się w miejscu, z którego rozpościera się widok na zbiegające się rzeki Pantepec i Vinazco, płynące w stronę Tuxpan. W starożytności prowadził tędy szlak handlowy, łączący strefę górzystą z ziemiami na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i stanowiący punkt wymiany nie tylko towarów, ale również idei.

Fragment rytu naskalnego na wzgórzu Cerro del Sombretete (fotografia INAH)

Wśród naskalnych rytów wyróżnia się przedstawiona z profilu postać wysokości 1,40 metra, z zamkniętym okiem i otwartymi ustami. Strój tej osoby obejmuje narzutkę, pas, spódniczkę w trójkątne wzory, zoomorficzny hełm, bransoletki na kostkach nóg i ozdoby uszne. Wokół postaci pojawiają się symbole kalendarzowe i astronomiczne. Badaczka INAH sądzi, że może to być kapłan lub mędrzec zwany tlamatinime, choć do tej pory nie znaleziono podobnego wizerunku na ziemiach Huasteków. Osoba trzyma w lewej ręce jakby symbol wiązki trzcin, odnoszącej się do kalendarza i znany także u Azteków.

Kamienna rzeźba Azteków przedstawiająca "wiązkę trzcin"
(Museo Nacional de Antropologia w mieście Meksyk)
W górnej części wyryto dwa koncentryczne kręgi, mogące reprezentować chalchihuítl, które to słowo w języku náuatl określało wszystkie kamienie o zielonawym odcieniu, w tym również jadeit. W najwyższej części sceny pojawia się postać antropomorficzna, zwrócona w przeciwnym kierunku. Osoba ta ma jedynie przewiązaną wokół bioder opaskę, nazywaną przez Hiszpanów taparrabo, a w języku náuatl - máxtlatl. Jak podkreśla archeolog Maldonando Vito, dość schematyczny sposób przedstawienia tej postaci może wskazywać, że chodzi tu raczej konstelację a nie człowieka. Pewne elementy ikonograficzne petroglifów pojawiały się już u innych kultur Mezoameryki. Wspomniane koncentryczne kręgi zdobiły już budowle w Teotihuacan.

Koncentryczne kręgi zdobiące budowlę w Tikal,
wzniesioną w stylu typowym dla Teotihuacan
Bardzo ważna jest też lokalizacja kamienia z petroglifami i ich ewentualna funkcja. Meksykańscy uczeni przyjrzeli się dokładnie okolicom wzgórza Cerro del Sombretete i zaobserwowali serię kolumn, na których – w ich najwyższej części – natrafiono na znaczną ilość wyrytych symboli. Są wśród nich spirale, linie proste i faliste, które mogą symbolizować wiatr lub wodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz