wtorek, 14 maja 2013

Majańska piramida Nohmul zniszczona przez robotników


Jedna z najstarszych majańskich piramid w Belize została zniszczona przez firmę budowlaną podczas wydobycia kamienia na budowę drogi. Władze podały w poniedziałek, że firma użyła buldożerów i koparek, usuwając kolejne fragmenty piramidy, aż prawie nic nie zostało. 

Wiek tzw. "kompleksu Nohmul" - jednego z najważniejszych stanowisk historycznych w północnym Belize - jest oceniany na minimum 2300 lat. Znajduje się on na terenie prywatnym i nie został odrestaurowany, jednak zdaniem Jaime Awe - szefa Instytutu Archeologii w Belize - nie jest możliwe, żeby robotnicy nie zauważyli, że jest to obiekt historyczny, ponieważ piramida wznosiła się na 30 metrów ponad otaczający ją płaski teren. 

Policja Belize prowadzi śledztwo, które być może zakończy się sprawą karną. Chociaż kompleks Nohmul leży na terenie prywatnym, prawo stanowi, że wszystkie ruiny i zabytki prekolumbijskie znajdują się pod jurysdykcją i ochroną rządu. Na terenie Belize - w dużej części pokrytego dżunglą i zamieszkanego przez około 350 tysięcy osób - znajdują się setki majańskich ruin. 

Nie jest to pierwszy przypadek podobnego wandalizmu, jednak Nohmul jest wśród największych zniszczonych piramid. W latach 70 i 80 było wiele przypadków dewastacji i zaniedbań, nie tylko w Belize - zabytki wielkiej cywilizacji Majów są w niebezpieczeństwie również w Meksyku, Gwatemali i Hondurasie. Zdaniem Francisco Estrada-Belli - profesora antropologii na Tulane University - każdego dnia w jednym z tych krajów jedna budowla majańska jest niszczona z przeznaczeniem na budowę.

Mapa okolic Holmul (fot. Google Maps)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz