poniedziałek, 20 maja 2013

Przestrzeń rytualna: piramidy, kamienne linie i kopce w Peru

Oryginalny artykuł: Astronomical alignment at Peruvian pyramid. Archaeo News 12.05.2013.
Pokaz zdjęć: Image Gallery: Peru Pyramid Shows Cosmological Significance. Live Science 6.05.2013.


Setki lat temu oczom osób schodzących do doliny Cerro del Gentil w czasie przesilenia zimowego ukazywał się widok słońca zachodzącego bezpośrednio za piramidą, do której wiodły dwie zbiegające się kamienne linie. Znajdują się one około 2 km na wschód-południowy wschód od piramidy i rozciągają na długości ok. 500 m. Zdaniem badaczy kamienne linie tworzyły jeden kompleks architektoniczny z piramidą, zmieniając krajobraz w przestrzeń rytualną o znaczeniu kosmologicznym. 

Piramida o płaskim wierzchołku ma 5 m wysokości. Została zbudowana z niewypalanej cegły między 600-50 r. p.n.e. i ponownie zasiedlona w latach 200-400 n.e., natomiast kamienne linie powstały między 500 r. p.n.e. a 400 r. n.e.  

Na równinach w pobliżu piramidy znaleziono około 50 podobnych kamiennych linii, z których najdłuższa ma około 1500 m. Są proste i wykute w skale, w przeciwieństwie do rysunków z Nazca w południowym Peru, które zostały wyryte w ziemi przez usunięcie wierzchniej warstwy gleby i przedstawiają zwierzęta i rośliny. 

Kamienne linie uzupełniało ponad 200 kamiennych kopców, z których największy miał 15 m średnicy. Kamienne linie i kopce łączą cztery pobliskie osiedla - dwa posiadające duże piramidy i jedno - kopiec ziemny, które razem mogły być zamieszkane przez 1000 osób. 

Badacze planują prace wykopaliskowe na stanowisku Cerro del Gentil oraz poszukiwania kolejnych kamiennych linii, osiedli oraz innych obiektów, które pomogą określić dokładny wiek znalezisk, zanim zostaną one zniszczone przez współczesną działalność budowlaną.

Piramida Cerro del Gentil (fot. Laura Griffin)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz