czwartek, 23 maja 2013

Miasta Majów: Muyil (stan Quintana Roo, Meksyk)

Ruiny majańskiego miasta Muyil leżą w północnej części rezerwatu biosfery Sian Ka’an, na terenie stanu Quintana Roo w Meksyku. Ziemie te były zamieszkiwane już w późnym okresie preklasycznym, ale Muyil zaczęło się rozrastać w okresie klasycznym. Większość zachowanych do dziś budowli pochodzi jednak z okresu postklasycznego (lata 900-1500 n.e.).

Plac przy wejściu na teren Muyil
Tuż przy wejściu na teren ruin rozpościera się plac otoczony podstawami piramidalnymi, na których wznosiły się świątynie pochodzące jeszcze z okresu klasycznego. Sam plac stanowił przypuszczalnie miejsce odprawiania najróżniejszych ceremonii. Po jego południowej stronie znajdowały się niegdyś domy mieszkalne zbudowane a materiałów nietrwałych. Z placu wychodzi Sacbe 2, jedna z dwóch dróg na terenie miasta.

Pozostałości jednej z dróg sacbe na terenie Muyil
W późniejszym okresie powstała tutaj Budowla 7H-3, świątynia wykazująca wyraźne cechy typowe dla tak zwanej architektury wschodniego wybrzeża, charakteryzującej się kolumnami, wewnętrznymi sanktuariami i malowidłami. W Budowli 7H-3 można dostrzec jeszcze pozostałości dawnych malowideł na pokrytych stiukiem ścianach.

Budowla 7H-3
Najważniejszą konstrukcją w Muyil jest Budowla 8I-13, zwana też Zamkiem (El Castillo), o wysokości 17 metrów, a zatem jedna z najwyższych w tym rejonie. Piramida ta – w stylu typowym dla architektury z ziem Petén – obejmuje pięć platform, a na szczycie wznosi się świątynia z dość nietypową okrągłą wieżą. Wieża została ozdobiona kamykami, które imitowały charakterystyczne kolce ceiby, świętego drzewa Majów. Podobny sposób dekoracji spotykamy w przypadku kadzielnic, z których wydobywał się dym palonej żywicy kopal.

Budowla 8I-13
Budowla 8I-13 była jednak wznoszona w dwóch etapach. Na tylnej stronie piramidy można dostrzec pozostałości pierwszej konstrukcji. Obejmowała ona jedynie trzy platformy i świątynię z dwoma wejściami.

Tylna strona Budowli 8I-13

Pozostałości pierwszej wersji świątyni El Castillo
W depozycie ofiarnym, związanym prawdopodobnie z poświęceniem świątyni, archeolodzy znaleźli liczne przedmioty wykonane z jadeitu i muszli (paciorki, zausznice, plakietki, wisiorki, pierścienie), a także krzemienny nóż i kadzielnicę.

 
  
Jadeitowe przedmioty znalezione w depozycie ofiarnym Budowli 8I-13
(El Museo Maya de Cancún, Meksyk)

Kolejny kompleks budowli w Muyil otoczony był niewysokim murem, który ograniczał sanktuaria, ołtarze i platformy. Stanowił on świątynno-rezydencjalną część miasta i został wzniesiony w późnym okresie postklasycznym (1250 – 1550 n.e.).

Sanktuarium w świątynno-rezydencjalnym kompleksie Muyil

Pozostałości budowli mieszkalnych w świątynno-rezydencjalnym kompleksie Muyil
Najważniejszą jest tutaj Budowla 9K-1, która powstawała w dwóch etapach. Do dnia dzisiejszego zachowały się jeszcze resztki stiuku pokrywającego ściany pierwszej wersji  świątyni, a także ślady oryginalnych barwników.

Budowla 9K-1
Pozostałości pierwszej wersji świątyni na Budowli 9K-1
Na terenie miasta archeolodzy znaleźli naczynia ceramiczne pochodzące z okresu klasycznego i przypominające wyroby z rejonów Petén i Puuc. Muyil utrzymywało też kontakty z Cobá, a w późniejszym okresie z Chichén Itzá i Mayapán. Strategiczne położenie Muyil – w pobliżu połączonych kanałem dwóch lagun zwanych Muyil i Chunyaxche – sprzyjało bowiem rozwojowi handlu i to nie tylko z miastami na terenie Jukatanu, ale nawet z Belize.

Laguna Muyil
Droga sacbe, prowadząca ze wschodu na zachód, łączyła centralną część miasta z laguną Muyil, której nazwa posłużyła do współczesnego określenia tego stanowiska archeologicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz