wtorek, 22 lipca 2014

Ciosy mamuta w depozycie ofiarnym na wzgórzu Cerro de los Magueyes

Oryginalny artykuł: Descubren defensa de mamut usada en ofrenda prehispanica

Specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli na wzgórzu Cerro de los Magueyes (Metepec, stan Meksyk) cios mamuta datowany na około 10 000 lat przed naszą erą. María del Carmen Carbajal Correa, odpowiedzialna za prace wykopaliskowe podkreśliła, że co prawda w Dolinie Toluki już wcześniej znaleziono szczątki mamuta, nawet na terenie samego Metepec, jednak po raz pierwszy archeolodzy mają do czynienia z ciosem mamuta złożonym w depozycie ofiarnym w czasach prekolumbijskich.

Cios mamuta odkryty w depozycie ofiarnym na wzgórzu Cerro de los Magueyes
(fot. Centrum INAH-stan Meksyk)
Szczątki zwierzęcia znaleziono w zapadlinie skalnej po północnej stronie wzgórza. Cios mamuta był umieszczony w warstwie wapiennej, przykrytej kawałkami ceramiki, popiołem i zwęglonymi nasionami roślin, co wskazuje na kontekst rytualny. Dawni mieszkańcy z wyraźnymi wpływami olmeckimi, musieli wykopać cios mamuta o długości prawie trzech metrów i przenieść go na wzgórze w okresie preklasycznym, pomiędzy 1000 r. p.n.e. a 400 r. p.n.e.

Pozostałości dawnych murów, wskazujące jak dawni mieszkańcy wykorzystali tarasy wzgórza
(fot. Centrum INAH-stan Meksyk)
Zdaniem archeolog Paz Granados Reyes, odkryty depozyt jest szczególnie ważny, gdyż został złożony podczas poświęcania nowej budowli. We wschodniej części wzgórza natrafiono także na pozostałości murów datowane na okres preklasyczny. O ile wcześniej znajdowano w Dolinie Toluki ceramikę i narzędzia kamienne, to obecnie wiadomo, że pierwsze kamienne budowle wzniesiono tam już kilkaset lat przed naszą erą. Dawne mury pokazują jednocześnie, jak mieszkańcy tego regionu potrafili wykorzystać naturalne tarasy wzgórza w celach grzebalnych, rytualnych i mieszkalnych.

Pochówek znaleziony w jednej z fos (fot. INAH)
Badacze prowadzili też prace w fosach, które wykorzystywano w celach rytualnych. Zagłębienia te mają różne rozmiary i niektóre są ze sobą połączone. W jednej z nich, pod kamienną warstwą grubości 70-80 cm znaleziono dwa pochówki ze szczątkami piszczeli, kości udowej i czaszek. W innej, o średnicy 50 cm i głębokości 2 m natrafiono na fragmenty żarna, figurki, popioły i węgiel, szczątki kości ludzkich i zwierzęcych, wskazujące na jakiś szczególny rytuał.

Ceramika znaleziona podczas prac wykopaliskowych na wzgórzu Cerro de los Magueyes (fot. INAH)
Podczas prac wykopaliskowych znaleziono pozostałości ceramiki, świadczące o kontaktach utrzymywanych z mieszkańcami ziem należących do obecnych stanów Veracruz, Puebla, Guanajuato, Morelos i Doliny Meksyku. Odkryto też naczynia i figurki typowe dla kultury Olmeków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz