sobota, 19 lipca 2014

Wystawa "Pięć lat w Królestwie Nietoperza"

W stolicy Gwatemali trwa właśnie XXVIII Simposio de Investigaciones Arqueológicas. Z tej okazji, w tamtejszej galerii sztuki Alianza Francesa została otwarta wystawa „Pięć lat w Królestwie Nietoperza”, przedstawiająca artefakty znalezione na terenie stanowiska archeologicznego Naachtun. Wystawa potrwa do 3 sierpnia. Projekty archeologiczne na terenie Naachtun, rozpoczęte w 2010 roku, są rezultatem wspólnych badań różnych instytucji, w tym Ministerstwa Kultury i Sportu w Gwatemali, CEMCA (Centro de Estudios Mexicanos y Centroamericanos), Rządu Francuskiego oraz fundacji PACUNAM (Patrimonio Cultural y Natural Maya).
Jedno z naczyń znalezionych w Naachtun (fot. MCD)
Philippe Nondèdeò, kierujący Projektem Naachtun podkreślił, że znalezione podczas prac wykopaliskowych najróżniejsze artefakty pozwalają poznać lepiej historię Naachtun i bardzo dokładnie pokazują, jak żyli jego dawni mieszkańcy. Wśród zaprezentowanych na wystawie eksponatów znajdują się: naczynia ceramiczne, figurki zoomorficzne, przedmioty z obsydianu, narzędzia codziennego użytku, muszle morskie, pieczęcie, kamienne kruszarki do wyrobu papieru, instrumenty muzyczne.

Ministerstwo Kultury i Sportu w Gwatemali przygotowało na swojej stronie internetowej wspaniałą prezentację z wystawy: Cinco anos en el Reino del Murcielago

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz