wtorek, 8 lipca 2014

W Ohio odkryto ślady Drewnianego Kręgu

Oryginalny artykuł: Hopewell excavation near Chillicothe seeks evidence of a 'woodhenge'. Columbus Dispatch 23.06.2014.

Archeolodzy z National Park Service prowadzący wykopaliska w Narodowym Parku Historycznym Kultury Hopewell w pobliżu Chillicothe znaleźli w ziemi ślady okrągłej konstrukcji z drewnianych słupów o średnicy 114 metrów, którą nazwali Drewnianym Kręgiem ("woodhenge" - na wzór "stonehenge"). Została ona zbudowana przez tę samą cywilizację, która wzniosła ziemne kopce koło Chillicothe, w Heath i Newark oraz w pobliżu Lebanon w południowo-zachodnim Ohio. Archeolodzy uważają, że regularnie ułożone plamy ciemniejszej gleby, które odkryli pod powierzchnią gruntu to ślady po drewnie, które niegdyś tworzyło okrągłą konstrukcję, a następnie spróchniało w ziemi.


Wykopaliska koło Chillicothe w Ohio (fot. Columbus Dispatch)

Ceremonialne budowle ziemne kultury Hopewell zostały zgłoszone do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co pomoże chronić te wyjątkowe zabytki i promować turystykę w rejonie. Zdaniem kuratora Narodowego Historycznego Parku Kultury Hopewell może to zwiększyć ilość turystów nawet 10-krotnie. Grupa Kopców Hopewell to jeden z pięciu parków, które tworzą wspólnie Narodowy Historyczny Park Kultury Hopewell. 


Wielki Krąg został kilka lat temu zlokalizowany przy pomocy badań magnetycznych, które wykazały anomalie w gruncie, obecnie badane archeologicznie. Podobne ślady zostały znalezione w trakcie wykopalisk w Fort Ancient niedaleko miejscowości Lebanon w hrabstwie Warren, gdzie odkryto ślady pali wbitych w ziemię ułożone w koncentryczne kręgi. Zdaniem archeologów pracujących na tym stanowisku był to ośrodek życia ceremonialnego kultury Hopewell.

Wykopaliska koło Chillicothe potrwają prawdopodobnie jeszcze kilka miesięcy. Oprócz Wielkiego Kręgu archeolodzy odkryli także kamienne narzędzie o długości 15 cm i maksymalnej szerokości 6 cm z przypominającym siekierkę zakończeniem. Zdaniem Ruby'ego mogło być używane do rąbania drewna lub kopania ziemi.

Narzędzie znaleziono koło Chillicothe w Ohio (fot. Columbus Dispatch)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz