środa, 23 lipca 2014

Gramalote - wioska łowców rekinów

Oryginalny artykuł: Archaeologists in Peru investigate village of shark-hunters

W północnym Peru, na terenie Pampas Gramalote (w pobliżu Huanchaco), archeolodzy odkryli świątynię, w której 3500 lat temu dawni rybacy odprawiali rytuały przed wyruszeniem na morze, na połowy rekinów. Ta kamienna budowla wznosi się w najwyższej części miasta. Główny dziedziniec służył ceremoniom, a na tyłach świątyni znajdują się pomieszczenia o charakterze prywatnym, połączone korytarzami z kamiennymi posadzkami. Centrum placu było niegdyś ocienione dachem wykonanym z trzciny totora i podtrzymywanym przez pale. W świątyni zachowały się dowody świadczące o tym, że w jej wnętrzu płonął ogień, rozpalany przez rybaków i przypuszczalnie podtrzymywany latami. Archeolodzy znaleźli też szczątki trójki dzieci złożonych w ofierze.

Stanowisko archeologiczne Gramalote podczas prac rozpoczętych w 2012 r. (fot. SPI)
Gabriel Prieto, doktorant z Uniwersytetu Yale podkreśla, że jego uwagę zwróciły dwa pomieszczenia po bokach placu ceremonialnego. W jednym znaleziono narzędzia wykorzystywane w rybołówstwie, a w drugim przybory tkackie, związane odpowiednio z zajęciami mężczyzn i kobiet. Zdaniem archeologa świątynia mogła zatem być jednocześnie miejscem, w którym gromadzono chłopców i dziewczęta, aby uczestniczyli w rytuałach inicjacyjnych i nabywali umiejętności jako członkowie społeczeństwa. Do niedawna sądzono, że mieszkańcy Gramalote, zajmujący się połowem rekinów, wędrowali godzinami do odległych świątyń, znanych obecnie jako Caballo Muerto i Huaca de los Reyes w Laredo. Nowe odkrycia pokazały jednak, że mieli własną świątynię i przypuszczalnie własnych bogów. Gabriel Prieto wysunął hipotezę, że społeczeństwo Gramalote przechodziło w owym czasie proces przemiany. Wśród rybaków pojawiły się osoby odpowiedzialne za odprawianie rytuałów, choć nie były one jeszcze kapłanami w pełnym znaczeniu tego słowa.

Naczynie ceramiczne w kształcie rekina (kultura Moche)
Prieto i jego zespół zatrudnili miejscową ludność nie tylko do pomocy podczas wykopalisk, ale zachęcili do utworzenia w Gramalote parku i centrum turystycznego. Archeolodzy uczą też lokalnych artystów wykonywania naczyń z tykwy i innych przedmiotów tak, jak robili to ich przodkowie. Uzyskane w ten sposób środki pozwolą na zrealizowanie planów.

Przedmiot z tykwy, wykonany przez współczesnych mieszkańców Gramalote

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz