wtorek, 29 lipca 2014

Wystawa najstarszych szkieletów znalezionych na ziemiach centralnego Meksyku

Oryginalny artykuł: Restos humanos de mas de 12 mil anos se exhiben en Cancun

W Muzeum Majów w Cancún (stan Quintana Roo, Meksyk) otwarto wystawę najstarszych szczątków kostnych znalezionych do tej pory na ziemiach centralnego Meksyku. Wśród eksponatów znajdują się dwa kompletne szkielety, sześć czaszek i pojedyncze kości dwóch kobiet i trzech mężczyzn. Datowanie zostało oparte na badaniach metodą węgla radioaktywnego i wskazuje, że niektóre szczątki pochodzą sprzed około 12 700 lat.

Czaszka "Człowieka z Balderas" (sprzed 10 500 lat) (fot. Mauricio Marat, INAH)
Czaszkę „Człowieka z  Chimalhuacán” (sprzed 10 500 lat) znaleziono w 1984 roku w gminie o tej samej nazwie. Szczątki “Człowieka z Balderas” (również sprzed 10 500 lat) odkryto w 1968 roku, na ulicy Balderas w mieście Meksyk, podczas budowy linii metra, a na czaszkę  “Człowieka z Tlapacoya” (sprzed 12 000 lat) natrafiono także w 1968 roku, na wzgórzu Tlapacoya (stan Meksyk).

Czaszka "Człowieka z Tepexpan" (sprzed 6 200 lat) (fot. Mauricio Marat, INAH)
Na wystawie znajdują się też czaszki „Człowieka z Texcal” (sprzed 7 480 lat, znaleziona w 1964 roku w jaskini Cueva de Texcal Valsequillo w stanie Puebla), “Człowieka z San Vicente Chicoloapan” (sprzed 4 500 lat, odkryta w 1955 roku w miejscowości o tej samej nazwie w stanie Meksyk) i “Człowieka z Tepexpan” (sprzed 6 200 lat), na którą natrafiono w 1947 roku w okolicach jeziora Texcoco (stan Meksyk).

Czaszka "Człowieka z Texcal" (sprzed 7 480 lat) (fot. Mauricio Marat, INAH)
Do dzisiejszych czasów zachowały się też dwa kompletne szkielety. Jeden z nich należy do “Kobiety z Texcala” i pochodzi sprzed  7 200 lat.

Szkielet "Kobiety z Texcala (sprzed 7 200 lat) (fot. Museo Maya de Cancun, INAH)
W Muzeum przygotowano mapę Doliny Meksyku z zaznaczeniem miejsc, w których znaleziono zaprezentowane szczątki ludzkie, a także plan trasy migracji ludzi przez kontynent amerykański. Są też fotografie i animacja pokazująca, w jakich warunkach pierwsze grupy ludności mogły żyć na tych ziemiach. Wystawa będzie otwarta do października bieżącego roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz